Vijesti 2018. godina

SVEČANO PROSLAVLJEN BLAGDAN NEBESKOG ZAŠTITNIKA – SV. ILIJE PROROKA

U župi Liskovica kod Mrkonjić Grada, prisilno protjeranoj na početku rata 1992. g., ovogodišnja proslava blagdana sv. Ilije Proroka, nebeskog Zaštitnika župe svečano je proslavljena u subotu, 21. srpnja. Tom prigodom se u župi okupilo više stotina mještana, većinom pristiglih iz Hrvatske te iz više drugih europskih zemalja, iz Kanade i USA, gdje momentalno žive. Središnji dio proslave bila je sveta misa u pokrivenoj crkvi koja se od temelja gradi na istom mjestu i u istom obliku kakva je bila i ranija župna crkva sagrađena 1897. g. a potpuno srušena 1992. god. Koncelebrirano misno slavlje je i ove godine predvodio domaći biskup Franjo Komarica. Na misi je sudjelovalo oko tri stotine vjernika.

Na početku mise svima je izrazio dobrodošlicu upravitelj župe vlč. Darko Anušić, koji je župnik u susjednoj župi Mrkonjić Grad.

Biskup je Franjo u propovijedi podsjetio na dragocjenost prave vjere u objavljenog Boga, koga je naviještao i sveti prorok Ilija i Kristova Crkva. Podsjetio je i na ljubomorno čuvanje te vjere od strane brojnih generacija katolika u Bosni i Hercegovini, i u liskovačkoj župi. Pohvalio je i domaće župljane koji, živeći još uvijek prisilno daleko izvan rodne župe, nastoje prakticirati svoje kršćansko uvjerenje, ne gubeći ljubav i prema rodnom kraju i grobovima njihovih roditelja i predaka. Obodrio ih je da u tom duhu odgajaju i svoju djecu.

Pri kraju misnog slavlja upravitelj župe vlč. Anušić je nazočne izvijestio o planovima nužnog nastavljanja radova na dovršetku župne crkve: ugradnji prozora i vrata, uvođenju elektroinstalacija i žbukanje zidova. Zamolio je sve župljane a i druge dobre ljude da svojim prilogom pomognu dovršetak ovog sakralnog objekta izuzetno važnog za oživljavanje župne zajednice, koja se malo po malo obnavlja. Najavio je za 11. kolovoza prvo vjenčanje i prvo krštenje u župi, što je obradovalo sve nazočne. Po završetku mise svi su se misari, predvođeni biskupom i svećenicima uputili u molitvenoj procesiji do obližnjeg groblja gdje su se pomoli za sve pokojne članove župne zajednice.

Zajedničko veselje uz pjesmu i druženje nastavilo se u župnom dvorištu i kod obnovljenih obiteljskih kuća. Do sada je u selima Donja i Gornja Liskovica obnovljeno 50-ak domova, dijelom iz donacije Vlade Republike Hrvatske, dijelom vlastitim sredstvima. Biskupa su župljani molili da im pomogne u izgradnji puta kroz župu i desetak novih domova prognanih župljana, koji godinama uzalud čekaju pomoć od vlasti u RS i BiH.

TABB
Liskovica, 23.7.2018.