Vijesti 2023. godina

ADVENT U ŽUPI POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U BANJOJ LUCI

Župljani župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banja Luci, slično kao i mnogi drugi vjernici, pripremali su se kroz cijelo vrijeme adventa, na slavlje najradosnijeg blagdana Božića.

Na Mise Zornice u šest sati ujutro svakodnevno dolaze vrijedni župljani, njih 50-ak, iz Banje Luke i okolnih župa. Svećenici se izmjenjuju u predvođenju Svetih misa. Redovito u kratkim homilijama, između ostalog, potiču vjernike na duhovnu pripravu. Uz domaćeg župnika vlč. Žarka Vladislava Ošapa uključili su se: o. Zvonko Topić, župnik Marije Zvijezde, mons. Ivica Božinović, presnački župnik i ravnatelj Katoličkog školskog centra Blaženi Ivan Merz, i fra Domagoj Šimić, petrićevački župnik i gvardijan samostana.

„U prvom tjednu Došašća posebno smo razveselili najmlađe dolaskom sv. Nikole koji je, uz prigodni program naših petnaestak vjeroučenika, podijelio paketiće za 50-ak mališana i učenika. Također u istom tjednu vjeroučenici su iz nekoliko banjolučkih župa, njih 30-ak, imali adventsku duhovnu obnovu u katedrali koju je organizirala ponajviše vjeroučiteljica Blaženka Ivekić sa suradnicama“, kazao je župnik Ošap.

U danima pred Božić župnik Vladislav je pohodio tridesetak bolesnika u njihovima stanovima i kućama. Također je pohodio tri staračka doma i katolicima podijelio sakramente ispovijedi i pričesti. Tom prigodom darovao im je i obiteljske pakete koje je kupio novcem prikupljenim u župnoj zajednici tijekom vremena došašća.

„Radosno idemo u susret božićnim blagdanima koje ćemo početi slaviti Misom bdijenja u 22 sata u nedjelju navečer, 24. prosinca 2023., a poslije Mise bit će prigodno bratsko-sestrinsko druženje. Na sam dan Božića, 25. prosinca svi ćemo poći u katedralu na koncelebriranu Svetu misu koju će predvoditi mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki emeritus i apostolski administrator s. v. Poslije večernje mise u 18 sati u župnoj crkvi u organizaciji HKD Napredak, podružnica Banja Luka, kojem predsjeda gđa Ružica Grozdić Ševarika, bit će svečani Božićni koncertna kojem će nastupiti: Banjolučki kamerni orkestar s pet violina, dva soprana i hrvatski orguljaš iz Zagreba Edmund Andler-Borić. Na blagdan sv. Stjepana Prvomučenika očekujemo pomoćnog biskupa mons. Marko Semren koji će predvoditi Misu u 10.30 i pod njom podijeliti sakramente kršćanske inicijacije za dvoje odraslih katekumena. Poslije Svete mise naši vjeroučenici će izvesti prigodni božićni program poslije kojega ćemo podijeliti paketiće djeci i vjeroučenicima kao Dar od Maloga Isusa ispod bora“, kazao je župnik Ošap.

„Trećeg dana po Božiću, na blagdan sv. Ivana apostola i evanđeliste, 27. prosinca započet ćemo s blagoslovom naših obitelji. Pohodit ćemo, s Božjom pomoći, pohoditi njih oko 400. Gospodinu zahvaljujemo na svim milostima koje nam je udijelio i ovoga adventa i koje će nam podariti ovih svetih božićnih dana“, poručio je župnik središnje župe u gradu Banjoj Luci.

KTA/Ž.V.O.