Vijesti 2023. godina

AUDIO: ODRŽAN X. MEĐUDEKANSKI SUSRET U BOSNI I HERCEGOVINI

Deseti Međudekanski susret u Bosni i Hercegovini održan je, 27. travnja 2023. u prostorijama Nadbiskupijskog sjemeništa Petar Barbarić u Travniku pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita vrhbosanskog i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tome Vukšića, predsjednika Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Sudjelovali su dijecezanski biskupi iz Banje Luke i Mostara mons. Franjo Komarica i mons. Petar Palić te pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren i franjevački provincijal iz Sarajeva fra Zdravko Dadić, generalni vikari, članovi Vijeća za kler BK BiH i 22 od 28 dekana koliko ih ukupno ima u 29 dekanata u sve četiri biskupije u Bosni i Hercegovini: Banjolučkoj, Mostarskoj-duvanjskoj, Trebinjsko-mrkanskoj i Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

S posebnim zanimanjem sudonici susreta saslušali su izvješće nadbiskupa Tome Vukšića koji je, zajedno s generalnim tajnikom BK BiH, sudjelovao na europskoj kontinentaloj sinodskoj skupštini održanoj od 6. do 11. veljače 2023. u Pragu u Češkoj. Podsjetio je da je u svom sinodskom interventu, iznesenom već prvog dana zasjedanja, istaknuo da su kršćani sinodalni upravo zato što su s Kristom, i da su samo na toj kristološkoj osnovi, svi kršteni „sinodoi“ u vremenu spasenja, u nasljedovanju Krista i služenju svojoj braći i sestrama, na hodočašću prema Uskrslom Kristu. Na tom putu spasenja cijeli proces sinodalnoga savjetovanja shvaća se kao neka vrsta formacije članova Crkve pozvanih snagom krštenja na suodgovornost i veću predanost propovijedanju, poslanju i služenju narodu Božjemu i svim ljudima našega vremena. Raduje ga da su svi sudionici s puno uvjerenja i poštovanja iznosili različita mišljenja i vizije pa je u tom duhu i on ukazao na potrebu jasnije kristološke dimenzije i trinitarnoga temelja u ovom sinodskom hodu. Podsjećajući na naglaske iz zaključne note biskupâ, kazao je da je cijelu kontinetnalnu sinodsku skupštinu doživio kao bratsko susretanje i „bistrenje“ onoga što se zove rast u vjeri.

Generalni vikar mons. Nikola Menalo prikazao je sindoski hod u Mostarsko-duvanjskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji započet 30. listopada 2021. te završen biskupijskom sinodskom skupštinom, 6. lipnja 2022. Opisao je ukratko pohod dijecezanskog biskupa i suradnika svim dekanatima i upoznavanje s pripremnim sinodskim dokumentima, imenovanje koordinatora i timova, podjelu materijala objavljenih također na biskupijskoj mrežnoj stranici, prikupljanje odgovora na upitnik formuliran prema preporuci Pripremnoga dokumenta… Iz izvješća, osobnih kontakata i iskustva sudionika mogla se iščitati radost zbog osluškivanja Duha preko glasa vjernika, razgovora o zajedništvu i zajedničkom hodu djece Božje. Po plodovima susreta i povratnim informacijama upitnika moglo se uočiti ozračje radosti, povjerenja i otvorenosti, ali i očekivanja vjernika da njihova iznesena iskustva i stavovi ne ostanu samo izgovorena riječ. Predavač je donio skraćeni prikaz najvažnijih obrađenih tema te istaknuo da su u razlučivanju uvidjeli potrebu otvoriti se i slušati rane ljudi, gledati sve ljude očima ljubavi, očima Božjega milosrđa.

Tijekom diskusije istaknuti su brojni pozitivni elementi sinodskog hoda kao i da taj hod ni na biskupijskoj razini ne bi smio biti završen. Bilo je riječi i o pojedinim nedoumicama vjernika kada je riječ o sinodskom hodu u pojedinim zemljama. Ukazano je na potrebu stvaranja sinodskog ozračja i na nužnost osluškivanja Duha Svetoga u Crkvi u stalnom traženju onoga što Bog očekuje od članova kršćanske zajednice, a posebno od njezinih pastira.

Sudionici zasjedanja su upoznati da je u Nedjelju solidarnosti u BiH, 12. ožujka 2023. u biskupijama u Bosni i Hercegovini prikupljena ukupna svota u visini od 227.316,24 KM. Spomenuta svota bit će podijeljena na 105 župa u BiH s manje od 200 vjernika (Banjolučka biskupija ima 32, Mostarsko-duvanjska 6, Trebinjsko-mrkanska biskupija 5, a Sarajevska nadbiskupija 62 župe s manje od 200 vjernika).

Dekani su ukratko izvijestili o inicijativama koje su pokrenuli ili planiraju pokrenuti na planu povezanosti između pojedinih partnerskih dekanata.

U okviru Međudekanskog susreta svi okupljeni biskupi i svećenici zajedno sa sjemenišnim odgojiteljima i svećenicima susjednih župa, u sjemenišnoj crkvi sv. Alojzija Gonzage slavili su Svetu misu na kojoj su sudjelovali brojni štovatelji časnog sluge Božjega Petra Barbarića. Euharistijsko slavlje prevodio je nadbiskup Vukšić, a prigodnu propovijed uputio biskup Semren.

Odgojiteljska ekipa i cijela sjemenišna zajednica na čelu s rektorom preč. Željkom Marićem i ovaj put je bila gostoljubiv domaćin.

KTA