AudioVijesti 2023. godina

AUDIO: POZDRAV BISKUPA ORDINARIJA FRANJE KOMARICE NA PATRON SV. BONAVENTURE U BANJOLUČKOJ KATEDRALI

U subotu, 15. srpnja 2023. svečanim Euharistijskim slavljem Banjolučka biskupija i katedrala proslavile su svetkovinu svoga nebeskoga zaštitnika sv. Bonaventure, biskupa i crkvenog naučitelja. Euharistijsko slavlje predvodio je Luci nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Pozdrav prije početka Svete mise uputio je biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, a prenosimo ga u cijelosti:

„Evo nam dođe blagdan svetog Bone,

kad dika naša, sjajna naša kruna,

pastir i vođa uđe u Nebesa,

pjevajmo pjesmu.“

Draga braćo u biskupskoj i svećeničkoj službi;

drage sestre redovnice;

dragi Kristovi vjernici laici, članovi naše biskupijske zajednice i svi Vi drugi pristigli iz drugih Mjesnih Crkava.

Malo prije citirane riječi početak su mnogima od nas poznatog svečanog himna u čast nebeskog Zaštitnika – Naslovnika ove katedrale i cijele naše biskupije, sv. Bonaventure, redovnika, biskupa i crkvenog naučitelja.

Pjevali smo ga i pjevamo uz današnju svetkovinu, odn. blagdan, skoro četiri desetljeća, od kada smo ga uglazbili!

Zahvaljujem dobrom Bogu, što nam je omogućio da se ove godine, bez bojazni od pandemije korone virusa – možemo na ovaj svečani dan naše biskupije naći svi mi, pristigli iz svih krajeva biskupije, ali i izvan nje, na ovom svetom slavlju.

Zahvaljujem i svima Vama, braći svećenicima, što ste potaknuli predstavnike svojih župnih zajednica, da s Vama zajedno, dođete na zajedničku našu molitvu zahvaljivanja, slavljenja, hvaljenja i prošnje Trojedinom Bogu, koji se proslavio u svome vjernom sluzi, sv. Bonaventuri, uzoru i zagovorniku ne samo svoje redovničke braće-franjevaca, nego i brojnih drugih Kristovih vjernika, uključujući i članove naše biskupijske zajednice.

Želim posebno zahvaliti Vama, dragoj mi braći biskupima, članovima naše Biskupske Konferencije te predstavnicima Biskupskih Konferencija iz Hrvatske i Slovenije;

• tebi, dragi nadbiskupe i metropolito vrhbosanski, i predsjedniče naše Konferencije mons. Tomo Vukšiću; dodatno Ti zahvaljujem za predvođenje ovog svečanog slavlja kao i za pastirsku riječ koju ćeš nam uputiti;
  • tebi mons. Petre Paliću, mostarsko-duvanjski biskupe i apostolski upravitelju trebinjsko-mrkanjski;
  • tebi mons. Ivane Štironja, porečko-pulski biskupe;
  • tebi mons. France Šuštarju, pomoćni biskupe ljubljanski; i
  • tebi mons. Marko Semrenu, pomoćni biskupe naše biskupije.
  • Zahvaljujem od srca i Vama, dragi mons. Amaury Medina Blanco, dosadašnji tajniče Apostolske nuncijature u našoj zemlji, koji se ovim slavljem danas ujedno opraštate od nas, odlazeći na novu dužnost u drugu zemlju. Neka Vas prati Božji blagoslov i štiti Gospina zaštita i ljubav;
  • zahvaljujem i tebi, mons. Ivo Tomaševiću generalni tajniče naše BK!

Započinjući 35. godinu kako sam – milošću Božjom i odlukom Nasljednika apostola Petra, sv. pape Ivana Pavla II., – preuzeo vodstvo ove moje rodne biskupije, kao njezin rezidencijalni biskup. Zahvaljujem Kristu, Dobrom Pastiru, koji je i mene – kao nekoć apostola Pavla – uzeo u svoju službu i davao snage (usp. 1 Tim 1,12) za obavljanje ove uzvišene i odgovorne službe u dramatičnim i izazovnim godinama; koji mi je dao vjerne i dragocjene suradnike i pomoćnike – u ovoj biskupiji ali i izvan nje, da ne klonem, unatoč mojim slabostima, ograničenostima i nesavršenostima kao i brojnim izazovima i preprekama.

Molim sve Vas, da zajedno sa mnom, danas zahvalite dobrom Bogu, za sva njegova dobročinstva, i da mi i tijekom preostalog života na zemlji bude – kao i dosad – i „snaga i pjesma“ (Ps 118,14).

Ujedinjeni oko Krista, Velikog i Vječnog svećenika, našeg glavnog Zagovornika pred Očevim prijestoljem, i uzdajući se u zagovor našeg nebeskog Zaštitnika sv. Bonaventure, pred svetim Bogom, svjesni svojih grijeha, pokajmo se za njih, da dobijemo Božje milosrđe i budemo uslišani i u svim drugim našim molitvama i pjesmama.