AudioVijesti 2023. godina

AUDIO: ZAPOČEO STUDIJSKI DAN ZA ODGOJITELJE, SVEĆENIKE, REDOVNIKE, REDOVNICE

U organizaciji Vijeća za bogoslovna i Vijeća za mala sjemeništa Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Centra za savjetovanje Vrhbosanske nadbiskupije, u petak, 3. ožujka 2023. u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih „Ivan Pavao II“ u Sarajevu započeo je Studijski dan za odgojitelje, svećenike, redovnike i redovnice u okviru trajne formacije na temu: „Nasljedovati Krista u svjetlu susreta“.

Na Studijskom danu pod vodstvom predsjednika spomenutog Vijeća mons. Marka Semrena, pomoćnog biskupa banjolučkog sudjeluje četrdesetak redovnica raznih kongregacija, svećenika i redovnika među kojima odgojitelji u: Vrhbosanskom bogoslovnom sjemeništu, Franjevačkoj bogosloviji i Nadbiskupijskom misijskom međunarodnom sjemeništu „Redemptoris Mater“ u Sarajevu te odgojitelji iz Franjevačkog sjemeništa u Visokom i Nadbiskupijskog sjemeništa „Petar Barbarić“ u Travniku.

Nakon zajedničke molitve riječi dobrodošlice uputili su: generalni tajnik BK BiH mons. Tomašević, ravnatelj Centra vlč. Šimo Maršić i doc. dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski, voditeljica Centra za savjetovanje Vrhbosanske nadbiskupije i profesorica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i Sarajevu.

„Zajednički i pojedinačni pozdrav i dobrodošlicu dragoj braći i sestrama“, uputio je biskup Marko Semren. „Prvo mjesto u obrazovanju zauzima trajna formacija a ne početna, jer je sav naš život pod znakom formiranja i samo u cjelovitoj trajnoj formaciji smješta se na adekvatan način početna formacija, jer je zajednica (bratstvo) mjesto rođenja i formacije svakog zvanja. Prijelaz iz jedne u drugu etapu ne događa se kronološkim slijedom nego po usvajanju sadržaja svake pojedine etape. Cilj trajne formacije jest dovesti Kristu. Samo s Bogom, Ocem utjelovljenog njegova Sina Isusa Krista, susret između božanstva i čovještva postaje posve obiteljski i odvija se na paradoksalnoj razini jednakosti i tako postaje moguće očinsko lice Boga i stvarno bratsko lice Isusa Krista. Bez susreta sa živim Isusom Kristom, nema ni nasljedovanja istog. Usmjerimo svoj hod k Bogu koji je Otac i bezuvjetno ljubi svoju djecu i stvorenja, Bog Otac zove, on je Ljubav, odgovorimo na poziv“, kazao je biskup Marko.

„Susret nije trajanje. Susret je, makar i potrajao, ipak prolazan. Unatoč, ili upravo zbog svoje trenutnosti, susret zna biti presudan. Ima sudbinskih susreta, susreta koji znače prekretnicu u životu: prekretnicu shvaćanja, prekretnicu usmjerenja ili prekretnicu suputništva. Ne može se postati sretan a da se ne sretne; za sreću je potreban susret. Susret i sreća zapravo idu zajedno – sreću se. Čovjek za neke susrete živi, ali i od nekih susreta živi. Sjećamo li se presudnih susreta koji znače ili neko suputništvo u životu ili neko opredjeljenje ili usmjerenje, odnosno preusmjeravanje. Ima datuma u životu svakog čovjeka koji se lako ne zaboravljaju. Ima takvih i religioznih datuma. Sveti Augustin nije nikada mogao zaboraviti jedan važan razgovor o Bogu koji je vodio s majkom, sv. Franjo Asiški nije nikada zaboravio svoj poljubac gubavcu, sv. Ignacije Lojolski prijelaz preko rijeke nakon kojega je doživio rasvjetljenje koje će ostati sržni doživljaj čitava života, pjesnik Paul Claudel doživljaj u pariškoj katedrali dok se u njoj pjevao Magnificat, Andre Frossard nije nikada zaboravio doživljaj vjere u jednoj crkvi, o kojemu je kasnije napisao čitavu knjigu pod naslovom: ‘Bog postoji, ja sam ga susreo’. Simone Weil provela je dva dana u Asizu i nikad nije zaboravila što je doživjela kad je bila sama u kapeli Porcijunkuli, o čemu ovako piše: ‘Kad sam bila sama, prisili me nešto što je bilo jače od mene, da prvi put u svom životu kleknem na koljena’. Prisjetimo se i važnih religioznih datuma u svom životu i susreta s Kristom živim. Onoliko koliko Isusu Kristu dopustimo da prebiva u našim srcima toliko će biti nazočan i u našim životima“, poručio je biskup Semren te poželio blagoslovljen Studijski dan.

Nakon pozdravne riječi sudionici su podijeljeni u dvije grupe pa su predavanja zasebno slušali odgojitelji u bogoslovnim i malim sjemeništima dok su u drugoj grupi bile redovnice i svećenici koji djeluju u pastoralu ili obavljaju druge crkvene službe. U popodnevnim satima bit će održane radionice i okrugli stol.

Na Studijskom danu prigodna predavanja drže: sestra Družbe Presvetog Srca Isusova iz Zagreba i profesorica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Sveučilišta u Osijeku dr. sc. s. Silvana Fužinato (Govor tišine kao privilegirano mjesto susreta čovjeka i Boga), svećenik Đakovačko osječke nadbiskupije i profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Sveučilišta u Osijeku vlč. dr. sc. Stanislav Šota (Bogu posvećena osoba u svjetlu kulture susreta) te ravnatelj Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu i voditelj Đakonske pastoralne godine te koordinatora Trajne formacije svećenika vlč. mr. sc. Ivan Lukić (Rast u vjeri i ljubavi u nasljedovanju Krista).

Susret će završiti zajedničkim Misnim slavljem koje će u kapeli Centru u večernjim satima predvoditi biskup Semren.

U subotu, 4. ožujka na istom mjestu bit će održan Studijski dan za bogoslove i sjemeništarce iz svih bogoslovnih i malih sjemeništa u BiH.

KTA
Sarajevo, 3. ožujka 2023.