Vijesti 2023. godina

BISKUP KOMARICA BLAGOSLOVIO NOVO CENTRALNO GROBLJE I RADOVE NA IZGRADNJI GROBLJANSKE KAPELE U MJESTU HOMAR – SJEVER

Na 27. nedjelju kroz crkvenu godinu, 8. listopada 2023. u župi sv. Ilije Proroka u Glamoču, u mjestu Homar – Sjever, biskup banjolučki mons. Franjo Komarica blagoslovio je novo centralno groblje i radove na izgradnji grobljanske kapele, objavljeno je na facebook stranici župe.

U prisustvu župnika don Borisa Ljevaka i mnoštva vjernika koji su se tom prigodom okupili, biskup Franjo je na početku misnog slavlja izrazio zadovoljstvo da je zajednica započela ovako važan projekt uređenja i izgradnje kapelice, ističući da je to „naša kršćanska ali i ljudska obveza prema mjestu gdje počivaju i čekaju uskrsnuće tijela naših dragih pokojnika“.

U prigodnoj propovijedi biskup Komarica napravio je povijesni presjek ovih krajeva i istaknuo da su kršćani na ovim područjima uvijek živjeli izazovna vremena i da su u takvim vremenima uvijek bili i ostali vjerni Crkvi. Također je naglasio da je i danas potrebno očuvati zajedništvo i međusobnu povezanost koja je uvelike utjecala da ova zajednica ostane homogena i vjerna Bogu.

Na kraju misnog slavlja, župnik don Boris zahvalio je cijeloj župnoj zajednici koja aktivno sudjeluje u izgradnji ovoga projekta te naglasio da je izgradnja kapelice i uređenje groblja započeto većinski sredstvima samih župljana, dodavši da je i biskup Franjo obećao svoju podršku za završetak ovoga projekta.

Idejni projekt za izgradnju kapelice i uređenje groblja načinio je dipl. Ing. građ. Mario Deljak, dok je izvođač radova gosp. Pero Popović. Župnik don Boris je također zahvalio obitelji Lučić i Markov, te radnicima Stipi Tubiću i Iliji Bilandžiji.

Poslije svečanog misnog slavlja, na poziv obitelji Maros, organiziran je domjenak gdje je biskup Komarica ostao u ugodnom druženju i razgovoru u zajedništvu s poduzetnicima koji djeluju na teritoriju župe Glamoč.

Biskup Franjo posjetio je i kuću sestara Klanjateljica Krvi Kristove gdje je zahvalio redovnicama s. Martini i s. Ani na njihovom „zauzetom radu i izuzetno važnoj službi koju u suradnji sa župnikom obavljaju u ovoj župnoj zajednici“.

KTA