Vijesti 2023. godina

BLAGOSLOVLJENA KAPELICA SVETE MALE TEREZIJE NA GROBLJU U BATRU/BUKVIKU

U subotu 30. rujna 2023. blagoslovljena je novosagrađena kapelice Svete Male Terezije na katoličkom groblju u Batru/Bukviku. Blagoslov je obavio upr. Župe Mahovljani Karlo Višaticki uz svećenike p. Tomu Topić i Jeronima Klinc.

Batar/Bukvik sela kojih više nema! Naslov je knjige iz pera Miroslava Sušilo, rođenog u Batru, a knjiga opisuje povijest ovih dvaju sela koja zapravo više ne postoje. Ostalo je samo groblje i neka tužna sjećanja.

Na kraju Sv. Mise župnik p. Tomo Topić pročitao je prigodne riječi inicijatora gradnje Miroslava Sušilo: „Na ovom mjestu na kojem danas slavimo i družimo se prije četiri godine bila je šikara i nije se moglo ni ući unutar prostora groblja. Nije bilo moguće prepoznati gdje je bila stara kapelica niti naći grobove mrtvih koji počivaju na ovom groblju.

Novi početak vraćanja Batra i Bukvika iz zaborava, sela kojih više nema može se nazvati povijesnim događajem koji se dogodio 2019. godine u drugom mjesecu na sastanku u Župnom uredu u Bosanskoj Gradiški. Tada je dogovoreno da se iskrči šikara i očisti kompletno groblje. Skupljena su novčana sredstva pronađen izvođač radova i već je početkom četvrtog mjeseca te iste godine groblje kompletno očišćeno.

Tom prigodom organizirano je druženje u petom mjesecu i prva misa koju je predvodio vlč. Žarko Vladimir Ošap povodom iskrčenog i očišćenog groblja na kojoj se skupilo četrdesetak hodočasnika najviše iz Hrvatske. Veselju i emocijama nije bilo kraja. Poslije Svete mise u hladovini lipa na zajedničkom druženju gdje su navirale emocije i sjećanja razmišljalo se o gradnji nove kapelice na istom mjestu gdje je bila stara.

Po drugi put iste godine slavila se misa u Batru i Bukviku na blagdan svete Terezije od Djeteta Isusa. Zadnja misa povodom blagdana svete Terezije od Djeteta Isusa slavila se 1990. god.  Misno slavlje te godine predvodio je tadašnji župnik u Bosanskoj Gradiški vlč. Žarko ispred stare kapelice tada još nije bila srušena.

Od 2019. godine pa do danas mise se redovno slave svake godine, druži se rodbina i prijatelji na ovom mjestu i svake godine dolazi sve više hodočasnika.

Od ideje da se gradi kapelica do realizacije prošle su dvije godine i u prvoj polovici 2021. godine, napravljeni su temelji na mjestu gdje su bili stari. Radove je izveo Josip Ćorković iz Gradiške. Blagoslov temelja na blagdan svete Terezije od Djeteta Isusa, obavio je pomoćni biskup banjolučki dr. Marko Semren.

Zidanje kapelice na novim temeljima počelo je u proljeće 2022. godine i do kraja godine je ozidana, pokrivena i ugrađena je stolarija. Radove je izvodio ,,Inter-Mal” iz Gradiške. Završni radovi unutar i izvana na kapelici po istom izvođaču nastavljeni su početkom ove 2023. godine i završeni do početka osmog mjeseca.

Gradnja kapelice završena je uz financijsku pomoć pojedinaca porijeklom iz Batra i Bukvika sa njihovim potomcima i prijateljima. Pomoć su dale i državne institucije: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Republički sekretarijat za raseljena lica i migracije Republike Srpske i Grad Gradiška.

Gradnjom kapelice i posjetom ovoga mjesta, Batar i Bukvik se neće prepustiti zaboravu, uvijek će ostati u našim srcima. Naša kapelica ponosno svjedoči da su prošla vremena bila kada se rušilo a mi smo generacija koja gradi.

Hvala svima koji ste prepoznali ovaj projekt i podržali ga na bilo koji koristan način“.

TT/TABB