IzdvajamoVijesti 2023. godina

BROJNI PLODNI VJERSKI I KULTURNI DOGAĐAJI

Prošli vikend (22/23. travnja 2023.) za banjolučke katolike, a i neke njihove druge sugrađane, zbili su se brojni plodni vjerski i kulturni događaji.

Veći broj ih je, predvođen svećenicima i redovnicama, autobusima putovao na odavno planirana hodočašća u Sinj i u Ludbreg, u susjednu Hrvatsku.

A u Banja Luku su došli, predvođeni voditeljem đakonske pastoralne godine vlč. mr. Ivanom Lukićem, đakoni iz Zagreba na svome redovnom godišnjem studijskom putovanju po BiH. Osim posjete Mariji Zvijezdi oni su slavili koncelebriranu misu u katedrali koju je predvodio pomoćni biskup Marko Semren. Nakon objeda u Ordinarijatu pohodili su župnu crkvu Pohoda BDM, u kojoj je kršten bl. Ivan Merz.

Također, iz Zagreba je, na poziv biskupa Franje Komarice, došao Oratorijski zbor Cantores Sancti Marci, crkve sv. Marka. Oni su u subotu najprije nastupili na početku održavanja Drugog simpozija „Vjera u Boga – spaja ili razdvaja?“, u organizaciji Internacionalne Akademije nauka i umjetnosti BiH i Europskog centra za mir i suradnju, u Kući susreta Marija Zvijezda. Zatim su pjevali kod večernje koncelebrirane mise koju je predvodio biskup Franjo i održali koncert u župnoj crkvi Marija Zvijezda. Također su u nedjelju pjevali za vrijeme koncelebrirane mise i održali koncert u katedrali. Pohodili su i franjevački samostan Petrićevac gdje su bili i na objedu, a zatim i nekoliko Caritasovih i biskupijskih karitativnih i socijalnih ustanova.

Dio katedralnog zbora i Bratstvo Presvetoga Sakramenta iz Dubrovnika, predvođeni katedralnim župnikom don Marinom Lučićem i kancelarom don Davidom Marijanovićem, također stigao u Banju Luku. Osim pohoda katedrali, slavili su u nedjelju koncelebriranu misu i imali koncert u župnoj crkvi Marija Zvijezda.

U Kući susreta Marija Zvijezda, u subotu, je na Drugom interdisciplinarnom i interkonfesionalnom simpoziju održano deset veoma zanimljivih predavanja. Održali su ih članovi Akademije te ugledni profesori i javni radnici iz BiH i Hrvatske. Svoj pozdrav, poticaj i blagoslov Simpoziju poslao je i Apostolski Nuncij u BiH nadbiskup mons. Francis A. Chullicatt, kao i neki od članova Kuratorija Europskog centra iz Njemačke.

U nekim od banjolučkih župa su u nedjelju (ujedno Jurjevo) slavljene tzv. „Mise blagoslova polja“, na koje se, po drevnom običaju, rado okupljaju župljani, dolazeći čak i iz udaljenih mjesta gdje sada žive.

TABB