Vijesti 2023. godina

SVEČANO PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE KULAŠI – BLAGDAN ROĐENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Župa Kulaši kod Prnjavora svečano je proslavila blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije u subotu, 9. rujna 2023. godine, kao svoj patron. Kako je župna zajednica tijekom rata skoro sva bila protjerana, a većina njenih protjeranih župljana danas živi u raznim mjestima diljem Hrvatske i Slovenije, iz pastoralnih, tj. praktičnih razloga je proslava Zaštitnice župe Mala Gospa organizirana, ne na sam njezin blagdan, nego dan kasnije. Na svečanost je stiglo preko 400 vjernika, dijelom rođenih u župi Kulaši, a dijelom djeca i unučad nekadašnjih župljana, a koji su rođeni u nekim drugim župama izvan Banjolučke biskupije, odn. Bosne. Stigli su neki vjernici rodom Kulaši, koji sada žive u nekim drugim zemljama, pa čak i iz daleke Australije. U slavlju su također sudjelovali župljani susjedne župe Dragalovci te župe Prnjavor.

Grupa vrijednih župljana je prije blagdana lijepo uredila prostor oko crkve, a i put koji vodi do župne crkve na brdu iznad poznate Banje Kulaši koja se nalazi uz prugu Banja Luka-Doboj.

Koncelebrirano misno slavlje predvodio je biskup ordinarij Franjo Komarica. S njim su koncelebrirali upravitelj župe Kulaši i župe Dragalovci, mons. Ivica Božinović, župnik Presnački, ekonom biskupije i ujedno ravnatelj KŠC u Banja Luci, zatim mons. Vlado Lukenda, župnik i dekan Prnjavorski, vlč. Jerko Klinc, umirovljeni banjolučki svećenik rodom iz Prnjavora te vlč. Augustin Tašić, župnik iz župe Gaj kod Pakraca u požeškoj biskupiji u kojoj je naseljen jedan dio Kulašana.

Pjevanje cijele okupljene liturgijske zajednice predvodili su pjevači iz župe Prnjavor. Dobar dio vjernika nije mogao stati u prostranu crkvu, nego je na misi sudjelovao na prostoru ispred crkve.

Mons. Božinović je na početku mise izrazio svima dobrodošlicu kao i svoju radost zbog tolikog mnoštva pristiglih misara. U prigodnoj propovijedi biskup Franjo je također izrazio najprije svoju radost što može zajedno sa cijelim mnoštvom slaviti misu na blagdan njihove nebeske Zaštitnice. Zahvalio je svima što ni u tuđem svijetu nisu zaboravili vrijednost svoje kršćanske vjere i kršćanske prakse, a niti izvor svoje životne rijeke, svoj rodni kraj.

Protumačio je nemjerljivu i nezamjenjivu vrijednost kršćanske vjere i oslonjenost vjernika na Isusa Krista koji je prevažan temelj za siguran i postojan dom svakog čovjeka, svakog mjesta, svakog naroda i države.

Pojasnio je jedinstvenu ulogu koju je Bog Stvoritelj i Spasitelj ljudskog roda namijenio svojoj jedinstvenoj „izabranici i suradnici“ – bezgrješno začetoj Djevici Mariji, majci Božjeg utjelovljenog Sina i Spasitelja ljudskog roda.

Rastumačio je i ulogu Marijinih roditelja te sudbonosnu ulogu koju je Bog namijenio Mariji koju Crkva gleda kao „početak boljega svijeta“. Pojasnio je i ulogu koju Bog Stvoritelj namjenjuje svim roditeljima, osobito svim majkama te primjerima pokazao prevažnu ulogu i današnjih roditelja u osposobljavanju istinski sretnih stanovnika – ne samo pojedinih mjesta i zemalja na zemaljskoj kugli, nego i budućih stanovnika Neba.

Potaknuo je sve nazočne da i dalje ustraju u vjernosti Trojedinom Bogu i da budu istinski misionari i evangelizatori svojih novih životnih sredina. Čestitao je svima kojima su doveli svoju djecu i unučad u svoju rodnu župu da i oni upoznaju dragocjeni ambijent njihovoga kršćanskoga identiteta. Pri koncu misnog slavlja upravitelj župe mons. Božinović je obavijestio sve nazočne o učinjenim radovima oko crkvenih objekata i na groblju i zamolio za pomoć „koliko tko može“ za održavanje crkve, župne kuće i groblja.

Nakon mise je u dvorištu crkve priređena pod šatorom „agapa“ – „gozba ljubavi“ za sve misare kojima su se priključili također i neki domaći susjedi pravoslavci. Nije pri tome izostala ni obavezna domaća glazba i kolo.

Tom dijelu slavlja se pridružio i gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš koji se prisutnima i obratio kraćim govorom.

Biskup je prije svoga odlaska još jednom zahvalio svim nazočnima za njihov dolazak i zajedništvo koje su pokazali i tijekom liturgijskog slavlja i u organiziranju „gozbe ljubavi“. Potaknuo ih je sve da razmisle o mogućnosti povratka u rodni kraj koji ih željno treba i gdje se otvaraju mnoga nova radna mjesta koja trebaju i nude mogućnost zaposlenja svima koji još mogu raditi. „Najljepše je biti svoj sa svojima na svome“ naglasio je biskup i obodrio je sve da drže do sebe i svoga dostojanstva kao ljudi i kao kršćani kako bi i drugi ljudi oko njih držali do njih.

TABB