Vijesti 2023. godina

DRŽAVNI TAJNIK IZ HRVATSKE POHODIO BANJOLUČKU BISKUPIJU

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, zajedno sa svojim suradnicima i u pratnji generalnog konzula Republike Hrvatske u Banjoj Luci Zorana Piličića i dopredsjednika RS-a  iz reda hrvatskog naroda dr. Davora Pranjića posjetio su u petak, 7. srpnja 2023. nekoliko destinacija u sjevernom dijelu (entitet RS-a) Banjolučke biskupije.

Tako su bili u franjevačkom samostanu i župi Petrićevac, u Biskupskom ordinarijatu, u župi Ljubija i u prostorijama HKD „Napredak“ u Banjoj Luci.

Na svim mjestima su razgovarali s predstavnicima Crkve, odn. kulturnog društva o aktualnim problemima hrvatske odn. katoličke populacije, o planovima i potrebama biskupije, župa i Hrvatskog kulturnog društva.

U Ordinarijatu ih je primio biskup Franjo Komarica sa svojim suradnikom. Zahvalio je Vladi RH na dosadašnjoj dragocjenoj pomoći u raznim potrebama  i projektima biskupije, osobito na odgojno-obrazovnom i karitativno-socijalnom planu. Iznio je i nekoliko aktualnih potreba – što povratnikâ, što župnikâ, što biskupskih institucija. Biskup je bio pozorno saslušan, a onda mu je obećano da neće biti zaboravljen. Ujedno mu je odano priznanje za njego veliki trud oko očuvanja katoličke, a time i hrvatske populacije na području šire banjolučke regije.

Biskup je izrazio želju i potrebu prekogranične suradnje s Republikom Hrvatskom, što je kod njegovih sugovornika naišlo na odobravanje i spremnost da mu pruže konkretnu, učinkovitu pomoć.

Jednako tako su spremni razmotriti načine kako pomoći aktualnim potrebama biskupije oko uređenja postojećih prostorija trapističkog samostana Marija Zvijezda gdje je smješten Europski centar za mir i suradnju.

Državni tajnik Milas je obećao biskupu da će doći na obilježavanje treće obljetnice osnivanja Centra, 20 rujna, kada se očekuje i veći broj gostiju iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Njemačke i Austrije.

Biskup mu je ta tome zahvalio.

U župi Ljubija, članovi delegacije su se susreli osim s mjesnim župnikom te sa župnicima susjednih župa također i s predstavnicima udruga prognanika i povratnika. Oni su ih upozorili na katastrofalno stanje putne mreže na području selâ gdje je hrvatska populacija i zamolili konkretnu financijašku i stručnu pomoć. Zahvalili su gostima što su ih došli posjetiti i čuti njihove konkretne probleme i egzistencijalne poteškoće. Ostali su u nadi da nisu govorili gluhim ušima i kamenim srcima.

Kod biskupa Komarice u Ordinarijatu državni tajnik Milas upoznao je predsjednika kluba „Prijatelji Marije Zvijezde“ iz Njemačke, koji ga je upoznao o osnutku i radu kluba, čime je g. Milas bio oduševljen.

TABB