Vijesti 2023. godina

KARDINAL PULJIĆ PREDVODIO KLANJANJE PRESVETOM SAKRAMENTU UOČI OBITELJSKOG DANA I DANA DJEDOVA, BAKA I STARIJIH OSOBA

Nakon Euharistijskog slavlja, koje je uoči Šestog Obiteljskog dana i Trećeg Dana djedova, baka i starijih osoba, u večernjim satima u subotu 29. srpnja 2023. u crkvi Svete Obitelji u Kupresu predvodio je predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, uslijedilo je klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu koje je predvodio kardinal Vinko Puljić na temu obitelji. Euharistijske liturgijske popijevke animirao je mali župni zbor pod vodstvom gospođe Brankice Radić i uz orguljsku pratnju Sare Babić. Gotovo svi vjernici koji su sudjelovali na Misnom slavlju, ostali su u meditativnom molitvenom raspoloženju i na klanjanju predvođeni nadbiskupom Tomom Vukšićem i predsjednikom Vijeća za obitelj mons. Markom Semrenom, pomoćnim biskupom banjolučkim.

Pošto je posvijestio Isusovu prisutnost, tijekom klanjanja kardinal Puljić je potaknuo okupljene vjernike da cijelim srcem i dušom budu blizu Isusu i da mu donosu sve svoje radosti i žalosti, lijepe i teške trenutke. Potaknuo ih je da na osobit način mole za sve obitelji, a ponajprije za obitelj u kojoj su došli na ovaj svijet kao i za obitelj u kojoj trenutno žive. Ukazao je na potrebu molitve za obitelji i brakove koji prolaze kroz krizu kao i za bračne parove koji su se razišli, a djeca snose posljedice njihove podijeljenosti. Potaknuo je sve okupljene i na molitvu za mlade koji se spremaju za brak. Pozvao je da u molitvu uključe i one bračne parove koji ne mogu imati djece iako za njima čeznu. Spomenuo je i majke koje su proživjele traumu pobačaja. Pozvao je na zahvalnost Bogu za dar života kao i na zahvalnu ljubav prema roditeljima koji su, po Božjem promislu, darovali život svojoj djeci. Dodao je da ta ljubav treba biti vidljiva i nakon što otac i majka preminu. Posebno je spomenuo bake i djedove koje djeca i unuci ne bi smjeli zaboraviti ni nakon što ih Gospodin pozove k sebi. Pozvao i je na molitvu za sve obitelji da znaju život vrjednovati i radovati se što mogu surađivati s Bogom.

KTA