Vijesti 2023. godina

LITURGIJSKIM SLAVLJEM I AGAPOM PROSLAVLJEN BLAGDAN SV. MAJKE TEREZIJE

U samostanskoj kapeli redovnica Misionarki ljubavi sv. Majke Terezije iz Kalkute, u utorak 5. rujna 2023. liturgijskim slavljem i „gozbom ljubavi“ – agapom proslavljen je blagdan utemeljiteljice ove redovničke Družbe, sv. Majke Terezije iz Kalkute.

Na slavlju je sudjelovalo više desetina vjernika, među kojima je bila i grupa mladih volontera iz župa Široki Brijeg i Čitluk iz Hercegovine. Oni su predvodili pjevanje pod misom, a i tijekom „agape“.

Koncelebrirano misno slavlje je predvodio domaći biskup Franjo Komarica. S njim su koncelebrirala još šestorica svećenika iz župâ: Banja Luka, Petrićevac, Presnače, Mahovljani, nova topola i rektor katedrale.

Biskup je na početku misnog slavlja uputio čestitku redovnicama i zahvalnost svim nazočnima za njihovu oduševljenost likom i djelom sv. Majke Terezije i za njihovu spremnost u pomaganju sestrama da one mogu pomagati najsiromašnijima u gradu i cijeloj okolici. Napomenuo je kako je Banja Luka jedino “povlašteno“ mjesto u cijeloj državi, jer se samo u njoj nalazi „kuća ljubavi i milosrđa“ redovnicâ Misionarki ljubavi.

U prigodnoj propovijedi se biskup Franjo najprije prisjetio svojih osobnih susreta i kontakata sa sv. Majkom Terezijom, pripisujući njezinom zagovoru te zagovoru sv. pape Ivana Pavla II. i blaženoga Ivana Merza dolazak sestara Misionarki ljubavi u središte njegove biskupije.

Propovjednik je zatim govorio o sv. Majci Tereziji kao „vjerodostojnoj Kristovoj učenici i suradnici“. „Njoj je – uz Božju pomoć – uspjelo da bude neumorna i dosljedna promicateljica i braniteljica Božje slike u svakom ljudskom biću, braniteljica njegova dostojanstva, važnosti i dragocjenosti u očima njegova Stvoritelja – Boga.“

Njezin način življenja i služenja Bogu u služenju njegovom ljubljenom stvorenju – čovjeku, privukao je „poput magneta“ mnoge mlade djevojke diljem svijeta, te su se odlučile nju nasljedovati u Družbi, koju je svetica svojevremeno osnovala. Ta se Družba raširila po brojnim zemljama diljem cijele zemaljske kugle, te stigla i do Banja Luke.

„Kako ne zahvaljivati Bogu za njih!“ – uskliknuo je biskup. „Kako njima ne zahvaljivati što čine toliko dobra i što druge oko sebe potiču da slično čine! Kako ne zahvaljivati i Vama, ovdje nazočnima i onim nenazočnima pomoćnicima naših dobrih sestara! U svima Vama se očituje veliki Božji dar ljudima. To je ljubav. A „Bog je ljubav„ piše sv. apostol Ivan (1 Iv 4,8), – pojasnio je u propovijedi.

Na te riječi je nadovezao tumačenje misnih čitanja koja su sadržavala Božji govor i čovjekov odgovor. Sadržaj tog razgovora je ljubav: „Koliko ljubavi netko posjeduje i koliko ljubavi prakticira u svome svakodnevnom životu, toliko je i on sam sretan i toliko je u stanju proniknuti u samu srž stvari i događanja u svom životu“. Citirao je i riječi sv. Terezije: „U času smrti, kad stupimo pred lice Božje, bit ćemo suđeni po mjeri ljubavi, ne koliko smo činili, nego koliko smo ljubavi unijeli u svoje djelovanje“. Potaknuo je sve nazočne da se i dalje ugledaju „u Krista i njegovu Presvetu Majku te u Kristovu vjernu suradnicu sv. Majku Tereziju i da mole njihovu pomoć, odn. zagovor za uspješan svoj zemaljski život“.

Nakon mise u dvorištu samostana nastavljeno je ugodno druženje svih, uz prigodnu okrjepu i razgovor.

TABB