Vijesti 2023. godina

NEDJELJA MUKE GOSPODNJE U SANSKOME MOSTU

Dana 02. travnja 2023. u redovnom terminu u 14:00 sati, 30-ak vjernika što domaćih što iz dijaspore okupili su se u župnoj crkvi u Sanskom Mostu kako bi proslavili Cvjetnicu ili Nedjelju Muke Gospodnje. Upravitelj župe fra Tomislav Svetinović, odjeven u misno ruho crvene boje, pozdravio je sve nazočne ispred župne crkve te zajedno s vjernicima započeo obred blagoslova grančica. Upravo te grančice predstavljaju onaj događaj kad je Židovski narod razdragano dočekao Mesiju Isusa na ulazu u Jeruzalem, a crvena boja u crkvi upravo je simbol mučeništva i prolijevanja krvi koju je Isus za pet dana prolio podnijevši muku i smrt na križu. Nakon blagoslova u svečanoj procesiji ušlo se crkvu uz pjevanje prigodne pjesme (antifone i psalma) „Židovska su djeca“. Po ulasku u crkvu nastavilo se s misnim slavljem.

Pod misom je pročitan, jer iz praktičnih razloga nije mogao biti otpjevan, izvještaj muke po Mateju te je nakon toga fra Tomislav održao prigodnu homiliju ističući važnije momente iz netom pročitanog ulomka evanđelja po Mateju. Također fra Tomislav je istaknuo značenje velikog tjedna za nas osobno te potaknuo svoje vjernike da u ozbiljnosti vjere i ove godine dočekaju radostan blagdan Uskrsnuća Gospodnjega. Nakon svete mise okupljeni su se vjernici još neko vrijeme zadržali u razgovoru ispred crkve te su se potom uputili svojim kućama.

Izvor: Samostan Petrićevac