Vijesti 2023. godina

ODRŽAN RADNI SUSRET VODITELJA LITURGIJSKOG PJEVANJA U BISKUPIJI

U subotu, 18. veljače 2023, u dvorani Biskupijskog Ordinarijata u Banjoj Luci održan je, na poziv biskupa Ordinarija Franje Komarice, radni susret s voditeljima liturgijskog pjevanja u biskupiji: „Za bolje pjevanje u liturgijskim zajednicama“.

Povod za ovaj susret je bio novi Kantual, koji je nakon dugo godina pripremanja i čekanja, konačno ugledao „svjetlo dana“.

Bilo je 25 sudionika, djelomično i 30-ak.

Susret je počeo uvodnom riječju biskupa Franje. Osim izraza dobrodošlice i zahvalnosti za dolazak, biskup je ukratko uveo u neposredni liturgijski čin okupljenih: zajedničko pjevanje Trećeg časa. Pjevanje je predvodila s. Julijana Djaković, koordinatorica crkvenog pjevanja u Banjolučkoj biskupiji.

Biskup Franjo je zatim održao uvodno predavanje. Podsjetio je na raniju predratnu i poratnu praksu održavanja sličnih susreta u biskupiji. Pojasnio je potrebu pravilnog vrednovanja crkvene glazbe unutar župnih zajednica. Podsjetio je na praksu pjevanja i muziciranja u Crkvi od samih početaka Crkve, tj. od apostolskih vremena, citirajući brojna mjesta. Posebno se zadržao na osvjetljavanju odnosa suvremene Crkve prema upotrebi i vrednovanju glazbe, odnosno pjevanja na liturgijskim slavljima. Citirao je više službenih koncilskih i pokoncilskih odredbi.

Zadržao se i na prikazu nastanka liturgijske pjesmarice „Pjevajte Gospodinu pjesmu novu“ – na prvom izdanju iz 1983 i drugom popravljenom i dopunjenom izdanju 20 godina kasnije 2003, koje sadrži i Dodatak, s „Vlastitostima BK BiH“. Pohvalno je govorio o sudjelovanju i članova Liturgijskog vijeća BK BiH u nastanku tog izdanja kao i o njihovom velikom doprinosu kod pripreme Kantuala.

Pri koncu je biskup govorio i o upotrebi glazbala na liturgijskim slavljima.

Nakon pauze, sudionici su imali prigodu čuti duže izlaganje uz praktične, pokazne vježbe, mr. Marka Stanušića, dugogodišnjeg profesora crkvene glazbe, zborovođe i orguljaša katedrale u Sarajevu, člana Vijeća za liturgiju BKBiH. On je opširno govorio o sadržaju i načinu upotrebe Kantuala, te o tehničkim pomagalima za što bolju primjenu „bogatog blaga“ Kantuala. Njegovo izlaganje je bilo i dijaloško, jer su brojni nazočni imali konkretna pitanja, na koje je on stručno odgovarao.

Sestra Juijana, koordinatorica, izvijestila je o aktualnom stanju glede liturgijske glazbe po župama i redovničkim zajednicama u biskupiji. Izrazila je zadovoljstvo zbog velike ljubavi mnogih za pravilno služenje liturgijskom pjesmaricom i Kantualom. Potakla je nazočne da se ne umore u predvođenju pjevanja na liturgijskim slavljima u duhu važećih crkvenih odredbi.

Upoznala ih je zatim s dva važna datuma ove godine u biskupiji: blagdan bl. Ivana Merza 10. svibnja – 20 godina njegova proglašenja blaženim i 22.lipnja – 20 godina dolazak sv. pape Ivana Pavla II. Svečana zborovanja su predviđena u katedrali 10. svibnja za djecu i mlade pjevače i na Petrićevcu, 22. lipnja za odrasle.

Biskup Franjo je na kraju susreta svima još jednom zahvalio i pozvao ih na zajednički objed.

TABB
Banja Luka, 18. veljače 2023.