Vijesti 2021. godina

PROSLAVA SV ANTE U ČUKLIĆU I BLAGOSLOV KIPA

Dana 7. lipnja 2021. župa Čuklić dobila je još jedan blagoslov; kip sv. Ante Padovanskog postavljen je u dvorište crkve u Čukliću, na veselje i župnika i župljana koji su dugo vremena čekali na ovaj događaj. Brončani kip djelo je umjetnika Ilije Skočibušića, a nakon odobrenja Vijeća za sakralnu umjetnost i građevinarstvo izliven je u ljevaonici Jurkić.

Čuklićki sv. Ante jedinstven je u cijeloj BiH, a i u svijetu ima malo ovakvih kipova koji prikazuju portugalskog sveca bez djeteta Isusa u naručju. Ovom prilikom naš Otkupitelj prikazan je u drugoj dimenziji, a to je Sveto pismo, koje sv. Ante drži privijeno na prsa. U drugoj ruci smješten je ljljan, simbol ovog sveca, jer rijetki su koji su dostojni bijelog ljiljana kao ovaj Franjevac koji se svom snagom borio te i dalje bori protiv poroka, grijeha i sebičnosti.

Župljani su se kroz trodnevnicu pripremili za patron župe vodstvom fra Emanuela Radića, fra Jurice Periše te fra Slavena Brekala.

Na spomendan, 13. lipnja 2021. novopostavljeni kip je blagoslovljen. Obred blagoslova i centralno misno slavlje vodio je fra Zdravko Dadić, definitor gvardijan samostana svetog Ilije u Sesvetskog Sopnici te ujedno i pročelnik Vijeća za sakralnu umjetnost i građevinarstvo.

Sv. Ante svjedoči Boga i duhovnom i fizičkom dimenzijom – propovijeda i pomaže ljudima u potrebi. I poziva nas da shvatimo da je to neodvojivo – trebamo i čitati Sveto Pismo i živjeti ga te poticati druge ljude svojim primjerom.

Baš tako i ovaj jedinstveni kip prikazuje sv. Antu sa Svetim pismom u jednoj te ljiljanom u drugoj ruci simbolizirajući neodvojivost molitve i rada u Isusu Kristu.

Izmolimo da i nama, baš kao ljudima na svojim hodočašćima vrati pouzdanje, strpljivost, sklad; otkloni nemir duha. Prisjetimo se koliko je žalosnih slučajeva ublažio svojom riječju vjere i pozivom da izađu iz uskoće sebičnosti, prkosa, mržnje, nepomirljivosti, pohlepnosti te dopustimo da Bog i ovog lipnja pomoću sv. Ante uđe u naša srca.

Izvor: župa Čuklić
Čuklić – Livno, 19.6.2021.