Vijesti 2023. godina

PRVA SVETA PRIČEST U ŽUPI POHODA BDM U BANJOJ LUCI

Na Majčin dan, u nedjelju 14. svibnja 2023., u župi Pohoda BDM u Banjoj Luci župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap predvodio je misno slavlje uz sudjelovanje većeg broja vjernika, kako domaćih tako i hodočasnika, pod kojim je šestero kandidata primilo sakrament prve svete pričesti.

Prvopričesnici su svojim recitacijama iznosili svoja raspoloženja toga svetoga dana i sve poticali da svoje misli i srca dižu „gore“, prema Nebu, radujući se susretu s Gospodinom.

Župnik Ošap je u prigodnoj homiliji zahvalio svima koji su doprinijeli ovome danu, posebno brižnim roditeljima i rodbini, kao i katehistici Blaženki, koji su mnogo učinili da prvopričesnici „rastu u kršćanskoj vjeri i svojim, dosta redovitim, dolascima na župnu katehezu pokazuju svu ozbiljnost u pripremanju na ovaj sveti dan susreta s Euharistijskim Isusom“.

Posebno je naglasio da su kršćani pozvani „u sebi probuditi pravu ljubav prema svetim sakramentima kao našim najvećim svetinjama jer su od Isusa utemeljeni, a izvor su za istinski i svjedočki kršćanski život“. „Nema kršćanskoga svjedočenja u ovom, sve više, bezbožnom i raskršćanjenom svijetu bez svakodnevne molitve, posebno obiteljske, i redovitog primanja svetih sakramenata Ispovijedi i Pričesti“, kazao je župnik Ošap.

Pod misom je svirala orguljašica Sanja, a pjevali su vjernici u crkvi.

Dan uoči prve pričesti djeca su prvi put pristupila sakramentu ispovijedi.

Nakon misnog slavlja u crkvi, druženje se nastavilo u dvorištu crkve uz osvježenje, kao i kod kuće u krugu obitelji i prijatelja, kojemu se i župnik pridružio.

U danima uoči svečanosti u banjolučkoj gradskoj župi prethodio je uobičajeni obred blagoslova polja pod kojima se na četiri mjesna groblja molilo za blagoslov polja i rada, ne ostavljajući niti jednog vjernika u Rekavicama neblagoslovljena.

KTA