Vijesti 2023. godina

RAZVLAŠĆIVANJE KATOLIČKE CRKVE U REPUBLICI SRPSKOJ

U mjestu Ramići na području župe Banjolučke biskupije sv. Vida Barlovci ubilježen je grad Banja Luka kao posjednik parcele Dragočaj u vlasništvu župe Ramići odnosno Barlovci. O ovome je izvijestio novi broj mjesečnika Franjevačke provincije Bosne Srebrene “Svjetlo riječi”. Tekst prenosimo u cijelosti:

U Katastarskoj općini Dragočaj svojevremeno je kao posjednik jedne parcele površine 1.007 kvadratnih metara bio ubilježen Rimokatolički župski ured Ramići. Ne zna se kada i kako, te po čijem nalogu je novi posjednik te parcele postao Grad Banja Luka, a Rimokatolički župski ured Ramići nije o toj promjeni bio ni obaviješten

U naselju Orlovac, MZ Dragočaj, općina Banja Luka, postoji zemljišna parcela br. 1608/17, površine 1.007 kvadratnih metara, naziva: Podgajnica. Vlasnik joj je u ranijem periodu bio Anto Radman, sin Ilije, iz Šimića, općina Banja Luka. On je Ugovorom o poklonu, zaključenim 17. 08. 1990. s fra Jurom Šalićem, ondašnjim župnikom u župi Barlovci, tu parcelu poklonio Rimokatoličkom župskom uredu Ramići, s ciljem da se na njoj podigne kapelica za vjerske potrebe ondašnjeg okolnog katoličkog stanovništva.

U Katastarskoj općini Dragočaj, općina Banja Luka, Katastarski srez banjalučki, svojevremeno je kao posjednik dotične parcele u obimu prava 1/1 bio ubilježen: Rimokatolički župski ured Ramići (Posjedovni list – Prijepis, broj 895 / 0).

Ne zna se kada i kako, te po čijem nalogu je novi posjednik te parcele postao Grad Banja Luka. Dotadašnji posjednik: Rimokatolički župski ured Ramići, nije o toj promjeni bio ni obaviješten, a kamoli da ga se nešto pitalo!

Kad je fra Ivo Orlovac, sadašnji župnik župe Svetog Vida, Barlovci, čuo i utvrdio da se na rečenoj parceli vrše neki zemljani radovi, uputio je dana 18. 11. 2023. Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove područne jedinice Banja Luka službeni dopis, ukazujući na nezakonito razvlašćivanje Katoličke Crkve, te zatražio da se počinjena greška ispravi i da ga se o izvršenoj ispravci pismeno obavijesti.

Na taj dopis župnika fra Ive Orlovca nije dosad od strane gradske administracije Banja Luka stigao nikakav odgovor, a za pretpostaviti je – da ni neće!

Nije isključeno da takvih razvlašćivanja Katoličke Crkve u Republici Srpskoj ima još. Preporučljivo bi, stoga, bilo da svi Rimokatolički župski uredi koji su posjedovali nekretnine u tom Entitetu, stvar provjere i, po potrebi, poduzmu što je nužno, pa i na međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourg-u, kako bi se takve ili slične otimačine i postupci prema Katoličkoj Crkvi razotkrili i osujetili.

KTA