Vijesti 2023. godina

SPOMEN MISA – KOMEMORACIJA ZA POKOJNOG KAZIMIRA VIŠATICKOG

U župnoj crkvi svetog Roka u Bosanskoj Gradišci biskup Franjo Komarica predvodio je Misno slavlje, komemoraciju mučeničke smrti pokojnog bosanskogradiškog župnika Kazimira, koji je prije devetnaest godina u noći s 17. na 18. studenog 2004. ubijen u župnom stanu.  U koncelebraciji je uz domaćeg župnika p. Tomislava Topić bilo još deset svećenika, a među njima i dvojica braće pokojnog Kazimira: Adolf i Karlo, a među vjernicima bio je prisutan i Josip brat pokojnika. U dobro popunjenoj crkvi bili su uz domaće župljane i župljani iz Nove Topole, Okučana, Kutine i banjalučkog dekanata. Nazočile su i sestre iz Družbe klanjateljica Krvi Kristove iz Nove Topole,  te sestre Misonarke ljubavi (sestre Majke Terezije) iz Banja Luke. Misno slavlje je glazbeno animirao Rikard Vučaj, te župni crkveni zbor. Isto tako su Misnom slavlju nazočili o. Mirko Milisavić, umirovljeni parok bosanskogradiški uz pratnju o. Srđana. Od civilnih vlasti nazočili su gosp. Zoran Piličić, generalni konzul Republike Hrvatske u Banja Luci,   gosp. Ivan Radenović iz Odsjeka za društvene djelatnosti općine Bosanska Gradiška, te gosp. Slavko Mekinjić iz gradske uprave. Nazočne su bile i predstavnice HKD Napredak iz Banja Luke.

Vrlo nadahnuto je propovijedao p. Damir Šokić, OP, govoreći o Mudrosti (1.liturgijsko čitanje), te o evanđelju koje nas zove na budnost. Govorio je o pokojnom Kazimiru, koji je u svom životu pokušavao živjeti po pravilima mudrosti i na koncu dao svoj život za svoje stado.

Na kraju sv. Mise biskup je predvodio opijelo za pokojnika. Umjetnik Ivan Pavešković iz Omiša je izradio reljef u bračkom mramoru, koji je postavljen u spomen sobu pokojnog Kazimira. Nakon sv. Mise i molitava domaći župnik je sve pozvao na zajedničku večeru u dvorani župne kuće.

KV