IzdvajamoVijesti 2023. godina

SVEČANO I POBOŽNO PROSLAVLJENA SVETKOVINA ROĐENJA SVETOGA IVANA KRSTITELJA U ŽUPI MARIJA ZVIJEZDA

U banjolučkoj župi Marija Zvijezda i ove godine je pobožno i svečano proslavljena svetkovina Rođenja svetoga Ivana Krstitelja. Vjernici su dolazili na mise tijekom trodnevnice, ne samo iz župe Marija Zvijezda, nego i iz susjednih župa. Mise su predslavili i duhovne nagovore držali vlč. Zvonko Topić, domaći župnik, mons. Ivica Božinović, presnački župnik i vlč. Angelo Bartulica, župnik u Novoj Topoli. Većina nazočnih vjernika je pristupila i sakramentu svete ispovijedi.

Na samu svetkovinu slavljene su tri mise. Na sve tri je bilo mnogo vjernika. Više svećenika je ispovijedalo.

Glavnu svečanu, koncelebriranu misu predslavio je domaći biskup Franjo Komarica. Koncelebrirali su s njime domaći župnik vlč. Zvonko Topić, župnik i gvardijan Petrićevca fra Domagoj Šimić, župnik u Trnu fra Dominik Batinić, župnik u Bosanskoj Gradišci vlč. Tomislav Topić, i župnik petričevački u miru fra Dujo Ljevar.

Asistirali su dvojica akolita iz đakovačko-osiječke nadbiskupije i bjelovarske biskupije. Njima se pridružio i svršeni bogoslov banjolučke biskupije, Mirko Barun, kojemu je biskup Franjo za vrijeme misnog slavlja podijelio službu akolitata.

U svečanoj procesiji svih suslavitelja i pjevača i uz pjevanje himna, a zatim i litanija u čast svecu, kroz crkvu je donesen i stavljen pred ambon i oltar svečev kip pred kojim su prije toga svoje zavjete obavljali brojni štovatelji svetoga Ivana.

Biskup je na početku misnoga slavlja izrazio radost i dobrodošlicu brojnim vjernicima i hodočasnicima, tj. poglavito bivšim banjolučanima, koji su za ovu – njima omiljenu svetkovinu – došli iz susjedne Hrvatske, iz Italije, Slovenije, Austrije, Njemačke pa čak iz američke Arizone.

U svojoj propovijedi, biskup se najprije prisjetio svoga svećeničkog ređenja u toj istoj velebnoj Gospinoj crkvi prije 51 godinu i zadaće koju je dobio na ređenju – propovijedati Kristovo evanđelje. Podsjetio je nazočne i na dodatne zadaće koje je dobio na svome biskupskom ređenju u bazilici sv. Petra u Rimu po rukama sv. pape Ivana Pavla II. prije više od 37 godina – da ustrajno – u zgodno i nezgodno vrijeme –  naviješta posvuda Kristovu Radosnu vijest, te tumači vjernicima Kristov zakon i nauk Kristove Crkve, glede svega što se odnosi na proslavu Božjeg imena, spasenje duša i na uređenje mirnog i zajedničkog života među ljudima i narodima, pogotovo u njegovoj životnoj sredini.

Pohvalio je nazočne štovatelje svetoga Ivana Krstitelja, što su svojim dolaskom u župu gdje se od davnih turskih vremena štuje sveti Ivan Krstitelj posvjedočili kakav je sadržaj njihove vjere i koliko oni drže do tog sadržaja.

Protumačio je značenje Ivanovog imena kao i njegovu jedinstvenu ulogu, koju mu je Svevišnji Bog bio namijenio u kontekstu svoga spasenjskog djela na zemlji. Osvrnuo se i na poznatu svojevrsnu dramu, koju je – u neposrednom susretu s Božjim glasnikom doživio stari Ivanov otac Zaharija, tada je zbog svoje sumnje u Božju svemoć privremeno zanijemio.

Biskup je zatim, govorio o prevažnoj ulozi braka i obitelji za Crkvu i za društvo, tumačeći službeni crkveni nauk o braku i obitelji. Posebno je stavio naglasak na osnovnu zadaću braka i obitelji – da jedno i drugo trebaju biti u službi života.

Naveo je nekoliko dramatičnih i tragičnih primjera izostanka brige roditelja i društva za ispravan kršćanski odgoj djece i mladih, povukavši paralele između tih fatalnih primjera i mogućeg ponašanja današnjih roditelja i današnjeg domaćeg društva.

Pri kraju propovijedi biskup je – osvrćući se na cjelokupnu ulogu Ivana Krstitelja u Božjem spasiteljskom planu – naglasio kako starije generacije, obavivši zadatak koji su dobili od svoga Stvoritelja i božanskog Učitelja odlaze, a nove dolaze. Samo Trojedini Bog trajno ostaje, jer je On Gospodar i vremena i vječnosti, – naglasio je biskup.

Podsjetio je na velike zasluge prijašnjih generacija roditelja, svećenika i redovnika za kršćansku djelotvornu vjeru banjolučkih katolika koju oni ljubomorno čuvaju i prakticiraju protjerani daleko od svog rodnog kraja. Potaknuo je nazočne vjernike da ne zaborave tu svoju bogatu duhovnu baštinu, nego da je i dalje ljubomorno čuvaju, njeguju i predaju sljedećim generacijama Kristovih vjernika i drugim ljudima dobre volje.

Složno pjevanje cijeloga okupljenoga mnoštva vjernika predvodili su pjevači udruženih zborova banjolučkih župa sa svojom voditeljicom s. Benitom Antolović.

Pri kraju misnog slavlja biskup Franjo je izmolio molitve blagoslova nad bolesnicima te potaknuo još jednom sve nazočne da ostanu postojani u vjeri svojih roditelja i predaka.

A onda je, zajedno sa svim suslaviteljima zajedno pjevajući himan u čast svetom Ivanu Krstitelju predvodio procesiju sa svečevim kipom od oltara na njegovo ustaljeno mjesto u crkvi.

Svi misari su se u dvorištu crkve nakon mise zadržali u dužem radosnom druženju, uz osvježenje koje su pripremili radosni i ljubazni župljani. Među njima je na radost svih okupljenih bio i biskup Franjo te još nekoliko svećenika i bogoslovi akoliti.

TABB