IzdvajamoVijesti 2023. godina

SVJETLOST MARIJE ZVIJEZDE POSTAJE SVE UOČLJIVIJA

„Stotinu i pedeset godina svjetla na Vrbasu“ naslov je knjige o slavnoj trapističkoj opatiji Marija Zvijezda u Banjoj Luci i u njoj utemeljenom Europskom centru za mir i suradnju. Knjiga je izašla prošle godine na njemačkom jeziku, a sada je u hrvatskom prijevodu spremna za tisak.

Za to vjerodostojno svjetlo kršćanske nade svjedoče u zadnje vrijeme i sve prepoznatljiviji njegovi znakovi, koji se naziru sve jasnije kroz dosadašnju dugotrajnu i gustu magluštinu namjernog zanemarivanja, prekrivanja i nepoznavanja od strane društvene sredine.

Nakon što je banjolučki biskup dobio crkvenu ovlast i zaduženje da se brine za daljnju sudbinu ove crkvene ustanove – izuzetno zaslužne za sveukupni kulturni i civilizacijski razvoj grada Banje Luke i banjolučkog kraja – i nakon prije tri godine osnivanja „Kuće susreta“ i u njoj Europskog centra za mir i suradnju, pristupilo se – u okviru postojećih mogućnosti – sređivanje do sada sačuvane kulturne baštine, poglavito uređivanju skromnog crkvenog prostora koje je nakon nacionalizacije ostalo vlasništvo Crkve, te bogate arhivske i knjižne građe.

Radovi su se odvijali adekvatno skromnim financijskim mogućnostima, koje je biskup tražio na više strana.

Sadašnje, aktualno stanje odražava – s jedne strane već završene neke od radova, a s druge strane – nužnu potrebu nastavljanja započetog posla. To se odnosi na opremanje nužnim namještajem nekoliko prostorija za voditelja Centra i voditelja biblioteke i arhiva i sređivanje arhivske i knjižne građe u uređenim prostorijama ispod samostanske, odn. župne crkve.

Prikupljanje novčanih nužno potrebnih sredstava nastavlja se i dalje, a dragovoljci za prenošenje i čišćenje velikog broja knjiga od vremena do vremena se javljaju.

Tijekom mjeseca kolovoza biskup Komarica je, zajedno sa svojim suradnicima, imao više odvojenih susreta i razgovora s vodećim ljudima arhiva, biblioteke i muzeja RS u Banjoj Luci; s ministricom prosvjete i kulture u Vladi RS, sa direktorom Republičkog sekretarijata za vjere, s dopredsjednikom RS iz reda hrvatskog naroda i s gradonačelnikom Banje Luke.

Biskup i njegovi suradnici su svojim sugovornicima predočili aktualno stanje glede potrebe sređivanja, i uređivanja crkvene baštine, te povratke pokretne crkvene imovine (knjiga, arhivske građe i muzejskih eksponata).

Na biskupovu radost svi njegovi sugovornici su pokazali spremnost da – u okviru njihovih nadležnosti – pomognu biskupu i biskupiji o ostvarivanju njihove humane zamisli, što će ujedno doprinijeti pozitivnoj reputaciji i grada i entiteta.

To je bio i zajednički zaključak plodnog radnog susreta koji se u četvrtak, 31.8. o.g. dogodio u Kući susreta Marija Zvijezda biskupa Komarice i njegovih suradnika te gradonačelnika Banje Luke i njegovih suradnika. Tom prigodom gradonačelnik Stanivuković, nakon što je vidio i čuo što se sve radi i što se sve treba još uraditi, obećao konkretnu pomoć koja će se realizirati u dogledno vrijeme. Biskup ga je također upoznao i s predviđenim programom za obilježavanje 3. obljetnice osnutka Europskog centra za mir i suradnju 19. i 20. rujna o.g., a čega će pokrovitelj biti dopredsjednik RS iz reda hrvatskog naroda dr. Davor Pranjić. Gradonačelnik je obećao svoje aktivno sudjelovanje u tom kulturnom događaju grada.

TABB