Vijesti 2023. godina

VJEROUČITELJI IZ HRVATSKE POSAVINE NA TERENSKOM STRUČNOM USAVRŠAVANJU U SREDIŠTU BANJOLUČKE BISKUPIJE

U srijedu, 28. lipnja 2023. grupa od 17 vjeroučiteljica i vjeroučitelja koji predaju školski vjeronauk u 13 škola Posavskog arhiđakonata u Požeškoj biskupiji pohodili su središte Banjolučke biskupije u okviru svoga terenskog stručnog usavršavanja na temu: Sakralna i povijesna baština Banjolučke biskupije.

Pohod je organizirala voditeljica Županijskog stručnog vijeća, diplomirana katehistica gđa Vesna Hodak.

Grupa je najprije posjetila bivšu trapističku opatiju Marija Zvijezda. Tu su vjeroučiteljima opširnije informacije o iznimnoj kulturnoj i sakralnoj baštini dali mons. Ivica Božinović i vlč. Zvonko Topić.

Zatim je grupa došla u sjedište biskupije. Tu su je dočekali rektor katedrale vlč. Pero Ivan Grgić i biskup Franjo Komarica. Biskup je s vjeroučiteljima slavio svetu misu i uputio im prigodni nagovor. Svi su složno pjevali, a jedna od vjeroučiteljica je pratila na orguljama.

Nakon mise rektor Grgić je ukratko protumačio povijest katedrale i glavne podatke o sakralnim umjetničkim vrijednostima u katedrali. Biskup Komarica je u kapeli bl. Ivana Merza dao osnovne podatke o sarkofagu i relikvijama Blaženika, a onda su zajedno izmolili molitvu blaženom Ivanu.

Uslijedilo je kraće osvježenje u prostorijama ordinarijata, gdje je biskup Franjo dao još neke korisne informacije o povijesti Katoličke Crkve na prostorima Banje Luke i Banjolučke biskupije na temelju izloženih povijesnih crkvenih karata.

Svi su zatim otišli do centralne gradske župne crkve Pohoda Bl. Djevice Marije. Tu ih je u crkvi dočekao banjolučki župnik i dekan preč. Vladislav Žarko Ošap. On im je protumačio povijest župe i župne crkve kao i bitne umjetničke vrijednosti.

Nakon molitve svi su objedovali u dvorištu kod gostoljubivog župnika. Gosti su zatim vidjeli i samostan sestara Milosrdnica i Katolički školski centar uz samostan, gdje im je biskup ukratko protumačio povijest redovnica i katoličkog školstva u Banjoj Luci.

Nakon slobodnog razgledanja grada i drugih sakralnih i inih objekata pohodili su i župu Presnače, gdje su molili u hodočasničkoj crkvi svetišta sv. Terezije od Djeteta Isusa, kao i na mjestu mučeničkog stradanja župnika vlč. Filipa Lukende i katehistice s. Cecilije Grgić. Kratke informacije o povijesti župe i svetišta dao je župnik mr. Ivica Božinović.

Puni „nezaboravnih dojmova“ pred večer su se vratili u svoj rodni kraj, s obećanjem da će opet doći.

TABB