Vijesti 2024. godina

Blagoslov polja u Kruharima – Sanski Most

Prvi ovogodišnji blagoslov polja u župi Sanski Most bio je 28.04.2024. na groblju Kruhari. Po ustaljenoj praksi na bližu nedjelju blagdanu svetoga Marka na ovome groblju vrši se obred blagoslova polja. Sv. Marko je ujedno i zaštitnik ovoga groblja. Nekoliko mještana (među njima je bilo i mlađe populacije) koji više ne žive na području župe Sanski Most nego u dijaspori, organizirali su se dan prije blagoslova polja u subotu 27.04. te imali radnu akciju čišćenja i uređenja kruharskog groblja. Veliki dio od te ekipe ostao je na noćenju kako bi sutradan prisustvovali blagoslovu polja.

Na blagoslovu se okupilo 20-ak vjernika kako domaćih tako i onih iz dijaspore. Vrijeme je bilo kako se samo poželjeti moglo, ni prevruće ni prehladno. Na početku obreda fra Tomislav je prisutne malo uveo u ovaj čin ukazujući na sam smisao i značenje blagoslova polja. U propovijedi se osvrnuo na današnje evanđelje ukazujući na problem navezanosti. Čovjek može biti navezan na brojne stvari materijalne ili nematerijalne ali i na osobe. Sve to mogu biti oblici navezanosti u kojima se čovjek osjeća zarobljenim. Samo je jedan oblik navezanosti opravdan a to je biti navezan na Boga. Istaknuo je fra Tomislav u svojoj propovijedi. Nakon mise svi prisutni nastavili su druženje uz okrepu u podnožju kruharskog groblja. Na kraju druženja svi su se uputili svojim kućama.

Izvor: Samostan Petricevac