IzdvajamoVijesti 2024. godina

Liturgijski vodič za biskupsko ređenje mons. Željka Majića

Donosimo liturgijski vodič za euharistijsko slavlje s obredom biskupskog ređenja imenovanoga banjolučkog biskupa Željka Majića.

Biskupsko ređenje mons. Željka Majića održava se u subotu 2. ožujka u 11 sati u banjolučkoj katedrali. Glavni zareditelj je vrhbosanski nadbiskup i metropolit Tomo Vukšić, a suzareditelji umirovljeni banjolučki biskup Franjo Komarica te mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski apostolski upravitelj Petar Palić.

Prezbiteri pratitelji su duhovni pomoćnik u Osijeku o. Dragan Majić DI i župnik Župe sv. Mihovila u Drinovcima fra Josip Mioč OFM. Liturgijsko pjevanje predvodit će Katedralni zbor „Marija“ iz Mostara uz pratnju gudačkog orkestra. Dirigent je mo. don Dragan Filipović.

Banjolučkom biskupijom su od njezina utemeljenja 5. srpnja 1881. do danas upravljala sedmorica biskupa. Čak četvorica bili su apostolski administratori, dok su trojica bili rezidencijalni biskupi. Oni su: dr. Josip Stadler, apostolski upravitelj (1882. – 1884.), fra Marijan Marković, apostolski upravitelj (1884. – 1912.), fra Jozo Garić, rezidencijalni biskup (1912. – 1946.), dr. Smiljan Franjo Čekada, apostolski upravitelj (1946. – 1951.), dr. Dragutin Čelik, apostolski upravitelj (1951. – 1958.), mons. Alfred Pichler, rezidencijalni biskup (1959. – 1989.) i mons. dr. Franjo Komarica, rezidencijalni biskup (1989. – 2024.).

(Izvor: „Banjolučka biskupija u riječi i slici od 1881. do 2006.“; Franjo Marić, Anto Orlovac).

Liturgijski vodič za biskupsko ređenje mons. Željka Majića [pdf]