IzdvajamoVijesti 2024. godina

Obredi Velikog petak u banjolučkoj katedrali

Nakon što je u jutarnjim satima mjesni biskup msgr. Željko Majić u katedrali sv. Bonaventure predvodio pobožnost Križnoga puta, a katedrala cijeloga dana bila otvorena za osobnu pobožnost pred Presvetim Sakramentom, obredi Velikoga petka, koji se sastoje od tri djela: Služba riječi, klanjanje svetom križu i sveta pričest, započeli su u 18 sati. U obredima, koje je uz zapažen broj vjernika predvodio biskup Majić, sudjelovali su: pomoćni biskup, msgr. Marko Semren, biskup u miru msgr. Franjo Komarica, te rektor katedrale vlč. Pero Ivan Grgić, župnik župe Pohoda BDM i banjoluči dekan vlč. Žarko Vladislav Ošap, ravnatelj Caritasa msgr. Miljenko Aničić i umirovljeni svećenik msgr. Anto Orlovac.

Izvješće o Muci Gospodina našega Isusa Krista pjevali su pjevači iz gradske župe – župe Pohoda Blažene Djevice Marije – predvođeni župnikom vlč. Ošapom. Ulogu evanđelista pjevao je biskup Semren, a ulogu Isusa mjesni ordinarij.

Nakon propovijedi i sveopće molitve uslijedilo iskazivanje časti Kristovu križu (drugi dio obreda)  te sv. pričesti što je ujedno i treći – završni dio obreda.