Vijesti 2024. godina

PRIJATELJI BISKUPA KOMARICE IZ NJEMAČKE, HRVATSKE I BOSANSKE POSAVINE U SREDIŠTU BISKUPIJE

Nesvakidašnje okupljanje 40-ak prijatelja biskupa Franje Komarice dogodilo se u subotu, 3. veljače 2024. u središtu Banjalučke biskupije. Razlog njihova okupljanja bila je zahvalnost biskupu Komarici u povodu 78. rođendana i približavanja završetka njegova aktivnog vođenja biskupije, kao jednog od hrvatskih biskupa u novije doba, s najdužom aktivnom biskupskom službom.

Grupa od jedanaest prijatelja iz njemačkih pokrajina Baden-Württemberg i Bavarske predvodili su vodeći dužnosnici grada Ulma i Neu (Novog) Ulma na čelu s gradonačelnikom Günterom Czischom i prvim gradonačelnikom grada Ulma Martinom Bendelom. Bilo je još nekoliko prijatelja iz drugih gradova i mjesta Bavarske među kojima je i predsjednik „Kluba prijatelja Marije Zvijezde“ Rudolf Baien, zatim tajnik Kuratorija Europskog centra Marija Zvijezda Andreas Raab te članica Kuratorija Elke Frisch sa svojom obitelji.

Svi oni boravili su u prostorijama Biskupskog ordinarijata od 2. do 4. veljače 2024. Biskup Franjo i njegovi suradnici su gostima pokazali, osim katedrale i Katoličkog školskog centra Ivan Merz, institucije (karitativno-socijalne) biskupijskog Caritasa te trapističku bivšu opatiju Mariju Zvijezdu. Tu su se upoznali s bogatom i dramatičnom prošlošću te opatije, osobito s knjižnom, arhivskom i muzejskom baštinom koju biskup Franjo, zajedno sa suradnicima i dobročiniteljima, želi i nastoji srediti za buduće generacije katolika i drugih zainteresiranih.

Za aktualno uređenje izložbenog prostora uz biblioteku nadgradonačelnik Ulma Czisch je dao donaciju i osvjedočio se o radovima koji su u tijeku i bit će dovršeni tijekom idućih tjedana.

Iz Zagreba su u subotu stigli član Kuratorija Europskog centra Marija Zvijezda i generalni tajnik Paneuropske unije prof. dr. Pavo Barišić sa suprugom, predstavnici obitelji iz Udruge prognanih banjalučkih katolika Nazaret na čelu s predsjednikom udruge Vinkom Laštrom.

Iz Slavonskog Broda i iz okoline Kraljevice (Šmrika) došli su dugogodišnji biskupovi prijatelji i dobročinitelji biskupijskih odgojno-obrazovnih projekata.

U župnoj crkvi župe Marije Zvijezde slavili su večernju Svetu misu koju je predvodio biskup Franjo uz koncelebraciju domaćih župnika vlč. Zvonke Topića, župnika i dekana banjalučkog preč. Vladislava Žarka Ošapa i župnika i gvardijana petrićevačkog fra Domagoja Šimića.

Na Misi su aktivno sudjelovali, uz velik broj domaćih katolika, i prijatelji iz Posavske županije iz župa Tolisa i Orašje te mješoviti zbor Adoro iz župe Tolisa. Zbor je predvodio pjevanje tijekom Mise, a nakon Mise izveo polusatni prigodni koncert – na veliku radost svih nazočnih.

U propovijedi na hrvatskom i njemačkom jeziku biskup Franjo je najprije govorio o sv. Blažu kao jednom od brojnih vjerodostojnih nasljednika Kristovih apostola, koji su dijelili dramatičnu Isusovu sudbinu i sudbinu brojnih Kristovih vjernika također i onih koji su bili povjereni njegovoj pastirskoj brizi.

Također se biskup Franjo kratko osvrnuo i na još jednoga „neumornog Kristovog slugu i evangelizatora“, Slugu Božjega Franza (Franju) Pfannera, utemeljitelja slavne opatije Marija Zvijezde i velike kulturne i civilizacijske baštine redovnika trapista od kojih je veliki broj došao baš iz spomenute dvije njemačke pokrajine. Zahvalio je nazočnim svojim prijateljima i dobročiniteljima biskupije i Europskog centra Marija Zvijezde. Sve je nazočne pozvao da zahvale Bogu Stvoritelju i za svoj „vlastiti život i hod za Kristom“, jer su i jedno i drugo „dragocjeni Božji darovi koje smo dobili uz pomoć naših požrtvovnih roditelja i naših učitelja u vjeri“.

Pri kraju Mise svima je podijeljen uobičajeni „blagoslov grla“.

Dio gostiju iz Njemačke sudjelovao je u nedjelju na Misi koju je u svojoj kapelici predvodio biskup Komarica. Nakon toga su posjetili Caritasovu farmu krava, siranu, vinograd nekadašnje njemačke župe i crkve u Bosanskom Aleksandrovcu i Novoj Topoli.

TABB