Vijesti 2024. godina

Veliki Tjedan i Uskrs u banjolučkoj župi Pohoda Blažene Djevice Marije

Vjernice Župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci, na čelu sa svojim župnikom vlč. Žarkom Vladislavom Ošapom, imali su, kao i druge župe Banjolučke biskupije, duhovno sadržajno korizmeno vrijeme.

Uz redovite Svete mise i molitvu Križnoga puta, župnik Ošap držao je i prigodne kateheze na temu: Svetost je obraćenje srca i hod u novosti života.

U Nedjelju Muke Gospodnje – Cvjetnicu župljani su svečano započeli Veliki tjedan. Na početku Euharistijskog slavlja išli su u procesiji noseći u rukama maslinove grančice koje je toj i svim drugim župama Banjolučkog dekanata darovala jedna vjernica iz župe Jesenice kod Splita. Okupljena vjernička zajednica vrlo pobožno je slušala pjevanu Muku Gospodina našega Isusa Krista. Riječi evanđeliste Marka pjevao je gospodin Toni Horvat; Isusove riječi župnik Ošap, a druge uloge gđa Mara Dojčinović i gospodin Filip Radić zajedno sa župnim zborom pod ravnanjem gđe Sanje Horvat.

Na Veliki četvrtak Misu Večere Gospodnje predvodio je župnik Žarko te oprao noge dvanestorici „apostola“. Toga dana upriličeno je i cjelodnevno klanjanje. Poslije Svete mise uslijedilo je lijepo druženje uz bratski stol u župnoj kući. Odazvao se i biskup banjolučki mons. Željko Majić koji je toga dana proslavio svoj rođendan.

Na Veliki petak u crkvi je organizirana pobožnost Križnoga. Župljani su se pridružili drugim vjernicima na Obredima u katedrali sv. Bonaventure koje je predvodio biskup Željko uz sudjelovanje pomoćnog biskupa banjolučkog mons. Marka Semrena, biskupa u miru mons. Franje Komarice, svećenika u miru mons. Ante Orlovca te kancelara Pere Ivana Grgića i župnika Ošapa. Tijekom obreda pjevana je Muka Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu.

Misa Uskrsnoga bdijenja je bila posebno svečana i raspjevana, a slavio ju je župnik Vladislav. Poslije Svete mise u župnom dvorištu organiziran je prigodni domjenak za sve sudionike.

Župna zajednica se na sam Uskrs pridružila vjernicima u katedrali sv. Bonaventure na svečanom Euharistijskom slavlju koje je predvodio biskup Željko u zajedništvu s biskupima Semrenom i Komaricom t koncelebraciju kancelara Grgića i župnika Ošap.

KTA / Ž.V.O.