Vijesti 2020. godina

RAVSKA: OBILJEŽENA 28. OBLJETNICA NASILNE SMRTI ŽUPNIKA VLČ. IVANA GRGIĆA

U brdskoj, župi Ravska, kod rudnika Ljubija u nedjelju, 8. studenog 2020. obilježena je molitveno i pokornički 28. obljetnica mučeničke smrti mladog župnika vlč. Ivana Grgića. On je u noći između 7. i 8. studenog ratne 1992. godine nasilno odveden iz župne kuće na rub svoje župe i na „kipama“ rudnika Ljubija mučen i ubijen. Čak pedeset hitaca je u njega ispaljeno.

Na mjestu mučeničke smrti župnika Ivana, pred metalnim križem na kojem stoji natpis: „Ljubav je jača od smrti“ biskup banjolučki mons. Franjo Komarica je u pratnji sadašnjeg upravitelja župe Ravska vlč. Zlatka Matića te još nekoliko svećenika, okupljene domaće i okolnih župa vjernike, podsjetio što se na tom mjestu dogodilo i kako je to „mjesto istine“ često posjećivano od strane vjernika. Zatim je zapalio svijeće i položio cvijeće i predmolio Službu Riječi.

Nakon toga su se svi uputili vozilima do “spomen kapele” koju su župljani podigli u spomen na ubijenog župnika Ivana a posvećena sv. Ivanu Krstitelju gdje je biskup izmolio prigodne molitve.

Zatim su produžili do župne crkve sv. Ivana Krstitelja. Biskup je zahvalio svima što iz godine u godinu na ovaj spomendan dolaze na zajedničko vjerničko zborovanje, da bi dali zadovoljštinu za teški zločin  od strane zlobnih i još uvijek neutvrđenih počinitelja, učinjen nad nedužnim župnikom i zahvaljivali Bogu za njegov divan primjer revnosti i vjernosti u obavljanju povjerene mu zadaće u Kristovoj Crkvi. Pozvao ih je na zajedničku molitvu pobožnosti „Križnog puta“ kojeg je predvodio on, zajedno sa župnikom vlč. Matićem.

Nakon pobožnosti „Križnog puta“ uslijedilo je misno slavlje koje je predslavio biskup Franjo u koncelebraciji 3 svećenika. Na misi je sudjelovalo sedamdesetak vjernika.

U prigodnoj homiliji biskup Franjo, oslanjajući se na misna čitanja, govorio je o vrijednosti ispravnog, „pravednog“ življenja na zemlji – u svijetu prolaznosti života na zemlji i odlaska u vječnost, na Božji sud. Ilustrirao je to na primjerima pokojnika, kojih se spominjemo posebno u ovom mjesecu, i na primjeru mladog župnika Ivana. Posvjedočio je i ovaj put kako je župnik Ivan bio radostan i sretan u svome svećeničkom zvanju, savjestan i vjeran u izvršavanju povjerene mu zadaće oko duhovne i tjelesne skrbi za povjerene mu Kristove vjernike.

Govoreći o ubijenom župniku Ivanu, biskup je istaknuo njegovu istinsku ljubav koju je kao svećenik, „vjeran svome obećanju na svećeničkom ređenju“, njegovao prema Bogu i svojim župljanima za čije je duhovno dobro i život svoj položio. Obodrio je župljane da nastave čuvati dragu uspomenu na voljenog i vjernog župnika Ivana i da zajedno sa sadašnjim upraviteljem župe, porade na pokretanju crkvenog procesa za njegovo proglašenje blaženim.

Na kraju mise, upravitelj župe vlč. Matić, koji je i župnik susjedne župe Ljubija, zahvalio je svima prisutnima na njihovom molitvenom sudjelovanju.

Nakon mise je uslijedila „gozba ljubavi“ za sve prisutne, koju su pripremili domaći župljani Ravske. Biskup Franjo se zadržao s okupljenim vjernicima u duljem razgovoru, zahvalivši im za njihovu slogu i spremnost te suradnji s upraviteljem župe vlč. Matićem oko izgradnje žive Crkve u njihovoj župi.

Ubijeni župnik Ivan Grgić rođen je 1962. u baranjskoj župi Duboševica, od roditelja doseljenih iz Kotor Varoša. Kao kandidat Banjolučke biskupije završio je gimnaziju u sjemeništu „Zmajević“ u Zadru, teološke studije na VVTŠ-u u Sarajevu. Za svećenika je zaređen 1987. Bio je kapelan u Banjoj Luci i Šimićima, te od 1988. u župi Ravska, gdje je i ubijen 8. studenoga 1992. O njemu je dr. Anto Orlovac napisao knjigu godine 2012. „Plamteća zvijezda u noći mržnje“. On je jedan od sedmorice svećenika u Banjolučkoj biskupiji koji su umrli kao posljedica mržnje na Katoličku Crkvu tijekom zadnjeg rata i u poraću.

vlč. Zlatko Matić / TABB