IzdvajamoVijesti 2019. godina

SVEČANO PROSLAVLJEN BLAGDAN ZAŠTITNIKA ŽUPE SV. LEOPOLD BOGDAN MANDIĆ

Župa Dragalovci u prnjavorskom dekanatu, neuobičajeno svečano i dostojanstveno je proslavila blagdan svoga nebeskog zaštitnika sv. Leopolda Bogdana Mandića. Kako je ove godine taj blagdan „padao“ na nedjelju, župljani, zajedno sa svojim župnikom vlč. Antom Barešićem, koji također upravlja i sa susjednom župom Kulaši, odlučili su vanjsku proslavu blagdana svog nebeskog Zaštitnika upriličiti u subotu 11. svibnja 2019. Za tu prigodu su pozvali i svoga biskupa mons. Franju Komaricu. On je predslavio svečano bogoslužje, a s njim zajedno su, osim župnika Barešića, koncelebrirali prijašnji župnik Dragalovaca i Kulaša vlč. Darko Anušić, sada župnik u M. Gradu i upravitelj župe Liskovica, te biskupov tajnik vlč. mr. Zlatko Matić. Na slavlju je bio i mons. Vlado Lukenda župnik i dekan prnjavorski, te ravnatelj KŠC u Banjoj Luci i ujedno župnik župe Šimići i upravitelj župe Mahovljani vlč. Marko Stojčić.

Premda je uslijed ratnog progona i nemogućnosti održivog povratka u toj župi trajno samo nekoliko desetina župljana, na slavlju patrona župe se okupilo više stotina župljana, koji žive većinom u Hrvatskoj i Sloveniji, a neki u Austriji, Njemačkoj i Švedskoj. Njima su se pridružili i grupe župljana iz župa Kulaši, Prnjavor te Sivša u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, ovi posljednji u svojim lijepim narodnim nošnjama.

Nakon ratnog pustošenja, obnovljena župna crkva bila je premalena da primi sve „misare“. Župnik, vlč. Barešić je na početku mise izrazio svima dobrodošlicu, a to je učinio i biskup Franjo. U svojoj propovjedi biskup je pohvalio vjeru i vjernost Kristovoj Crkvi nazočnih vjernika, te njihovu ljubav prema onome što su, kao najvrijednije ponijeli, kad su morali napustiti svoju očevinu, uspomene na svoje djetinjstvo i mladost i svoju vjersku praksu, slavljenja svetih sakramenata i crkvenih blagdana. Upozorio ih je na ne male opasnosti koje u „tuđini“ vrebaju na njih i njihovu djecu, te im lako mogu ugroziti duhovnu dimenziju njihovog bića. Obodrio ih je da sačuvaju svoje kršćansko i ljudsko dostojanstvo, da ne zaborave na molitvu i kršćanski moral u svojim obiteljima te da pružaju dobar primjer svojim novim susjedima. Potakao ih je da se utječu zagovoru svoga nebeskog Zaštitnika i da cijene i dalje ono što je njega posebno resilo- ispovjednu praksu, blagost i milosrđe.

Na kraju misnog slavlja, koje je bilo protkano lijepim pjevanjem svih nazočnih, svi su imali mogućnost cjelivati i relikvije sv. Leopolda Bogdana Mandića.

Nakon misnog slavlja, u dvorištu crkve udruga protjeranih Dragalovčana je pripremila za sve, pod  šatorima, „bratsku trpezu“. Tu su se našli i domaći susjedi pravoslavci. Bilo je pjesme i igranja kola. Biskup Franjo je još jednom izrazio svoju radost i veselje zbog sloge i ljubavi Dragalovčana što su posvjedočili i kod ovogodišnje proslave svoga župskog Patrona.

TABB
Dragalovci, 12. svibnja 2019.