Vijesti 2017. godina

SVETIM MISNIM SLAVLJEM OBILJEŽENA TREĆA GODIŠNJICA U SPOMEN NA 10 SPALJENIH KATOLIČKIH ŽENA

U subotu 19. kolovoza 2017. godine u Novoj Vesi kod Bosanskog Kobaša slavljena je sveta Misa za 10 katoličkih ženā – Čehinja koje su u noći s 22. na 23. kolovoza 1944. godine žive spaljene. Misno slavlje je predslavio župnik i dekan prnjavorskog dekanata mons. Vlado Lukenda, u još uvijek neobnovljenoj crkvi, koja je jedini nesrušeni crkveni objekt na prostoru šest ugašenih župa nakon 2. svjetskog rata. Na misi je sudjelovalo 40-ak vjernika. Nakon mise, okupljena zajednica vjernika, predvođena mons. Lukendom uputila se do groba gdje su pohranjeni posmrtni ostaci spaljenih žena te su izmolili Opijelo – molitvu za pokojne.

Nova Ves je nekada bila filijala župe Kunova koja je sada ugašena, a u kojoj su većinom boravili Poljaci, dok su Novu Ves pretežno nastanjivali Česi koji su se tu doselili 1894. godine te ih i danas nekolicina boravi.

TABB
Nova Ves, 19. kolovoza 2017.