Župa SOKOLINE

Rimokatolički župni ured Uznesenja Blažene Djevice Marije SOKOLINE

Župa je utemeljena 1872. odvajanjem pojedinih naselja od župe Kotorišće (Kotor Varoš). Više od jednoga stoljeća (do 1871. godine) Sokoline su bile sjedište prostrane kotorvaroške župe. Odmah po osnutku župe u Sokolinama podignuta je prva župna crkva 1873. – 1874., koja je bila u uporabi do kraja XIX. st. Današnja crkva sagrađena je 1899. – 1901. i bila je pokrivena daskom do 1935., kada je daska zamijenjena crijepom. Crkva je obnavljana 80-ak godina poslije.

U kolovozu 1992. crkvu su granatirali srpski ekstremisti i posve je spalili. Ostale su samo gole zidine. Neko su vrijeme nesavjesni pastiri u spaljenoj crkvi držali ovce. Obnova je počela 2000. Crkva je pokrivena, postavljena je stolarija, a obnova još traje. Godine 2005. obnovljen je toranj i postavljeno jedno zvono.

Godine 1922. podignuta je župna kuća, a 1980. – 1981. sagrađena je nova, zajedno s vjeronaučnom dvoranom. I kuća i dvorana spaljene su 1992. Danas je župna kuća najvećim dijelom obnovljena.
U Jakotini je područna crkva posvećena sv. Iliji proroku, sagrađena 1981. – 1984. Granatiranjem je 1992. gotovo posve uništena. Njezina obnova započela je 2003. godine te je izvana uglavnom posve obnovljena, a sada se uređuje iznutra. Nabavljeno je i jedno zvono. Na trima grobljima postojale su kapelice.

Župa ima četiri groblja: u Sokolinama, s kapelicom koja je samo pokrivena, u Jakotini, s kapelicom obnovljenom 2002., u Zagradu, gdje je također obnovljena kapelica, te u Viševicama, gdje je kapelica uništena i još nije obnovljena. Kapelice nemaju određenog zaštitnika. Osim toga župa Sokoline koristila je groblje u Postolju u župi Vrbanjci, zajedno s tamošnjom župom. Na tom groblju nema kapelice.

Župom Sokoline upravljaju franjevci Bosne Srebrene, a pripadaju joj ova naselja: Sokoline, Jakotina, Luke, Srednje Selo, Viševice i Zagrade. Međutim, izgonom vjernika župa je 1995. opustjela. Uz Liskovicu, to je druga posve uništena župa u najnovijim ratnim neprilikama.