Vijesti 2023. godina

IVANJSKA: SVETA ANA OKUPLJA

U župi Ivanjska kod Banje Luke, u kapelici koja je nekoć služila kao područna crkva, na prastarom groblju Damjanovac proslavljena je njezina zaštitnica Sveta Ana. Misno slavlje predvodio je umirovljeni banjolučki svećenik mons. Anto Orlovac, uz suslavlje domaćeg župnika fra Miroslava Kljajića i misionara iz Lime u Peruu vlč. Marka Jukića. Samo je dio vjernika mogao stati u inače prostranu kapelicu, a većina ih je – unatoč lošem vremenu – pratila slavlje u trijemu pred kapelicom i pod kišobranima ispred kapelice. Najveći dio vjernika došao je iz brojnih gradova Hrvatske, gdje danas žive Ivaštani i njihovi potomci, ali pristupna cesta bila je zakrčena i automobilima registarskih pločica iz više europskih zemalja: Njemačke, Francuske, Austrije, Slovenije … Propovjednik je naglasio da su sv. Joakim i Ana rodili i odgojili Isusovu majku, te progovorio o obiteljskom odgoju djece i mladeži. Istaknuo je i primjer jedne obitelji sveta života iz te župe, Lovre Dujlovića i Ane rođ. Sušilo, roditelja 15-ero djece, među njima i svećenika-mučenika Ante Dujlovića koji je prije ravno 80 godina, 1943., podnio mučeničku smrt kao mladi 29-godišnji župnik u župi Gumjera kod Prnjavora. A još je jedan sin te obitelji, Mato, bio krenuo na put prema svećeništvu, ali je kao sjemeništarac preminuo u Travniku od sušice. „Evo još jedne – smijem je tako nazvati – svete Ane, Ane ivaštanske“, uskliknuo je propovjednik. Zatim je istaknuo primjer jedne suvremene obitelji s troje sada već odrasle djece u kojoj je majka običavala svojim kćerkama u vrijeme njihova sazrijevanja pisati pismo-čestitku za rođendan u kojima im je otvorila majčinsku dušu i davala snažnu podršku i duboke vjerničke i ljudske upute za čestit život. „Nema važnije zadaće roditeljima od odgoja čestitih ljudi i vjernika“, zaključio je propovjednik. Nakon misnog slavlja u mnogim se kućama i dvorištima nastavilo druženje i slavlje, jer Ivaštani ne zaboravljaju svoje „svete zemlje“, kako od milja nazivaju svoju rodnu Ivanjsku.

T.O.