IzdvajamoVijesti 2020. godina

BANJA LUKA-PRESNAČE: PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE I OTKRIVEN SPOMENIK UBIJENOM ŽUPNIKU I REDOVNICI

U župi i biskupijskom svetištu sv. Male Terezije u Presnačama proslavljen je blagdan ove svetice u subotu, 3. listopada. Sv. misi je predsjedao Vinko kard. Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski uz suslavlje mons. Franje Komarice, biskupa banjolučkog i mons. Marka Semrena, pom. biskupa banjolučkog, te petnaestak svećenika iz banjolučkog kraja. Misi su nazočile i svojim pjevanjem uzveličale sestre Milosrdnice iz BiH, predvođene provincijalnom glavaricom s. Julijanom Djaković, te sestre Klanjateljice i Misionarke Ljubavi. Na misu je došla i rodbina vlč. Filipa Lukende i s. Cecilije Grgić, koji su u svibnju 1995. spaljeni u župnoj kući u Presnačama. Uz vjernike prispjele iz više banjolučkih župa, sv. misi nazočio je velik broj vjernika koji su nekada živjeli u ovoj župi a sada žive u Republici Hrvatskoj i u drugim zemljama.

Na početku sv. mise, koja je radi epidemioloških uvjeta održana u dvorištu crkve, pozdrav kardinalu i nazočnima izrekao je župnik mons. Ivica Božinović. Čestitao je kardinalu njegove ovogodišnje višestruke jubileje i podsjetio nazočne da je upravo u ovoj župi, tada u sastavu centralne banjolučke župe, djelovao prije pedesetak godina kao mladi kapelan i sadašnji kardinal Vinko Puljić.

Kardinal Vinko se u svojoj emotivnoj propovijedi najprije prisjetio lika pok. župnika Filipa i njihovog zajedničkog pastoralnog djelovanja. Mučeništvo župnika i sestre povezao je sa svjesnom nakanom tadašnjih planera da se, osobito nakon velikog banjolučkog potresa 1969., izmjeni etnička slika hrvatskih – katoličkih – sela u banjolučkom kraju. Zamolio je Boga da ubojice svećenika Filipa i sestre redovnice Cecilije, kao i sve one koji su na različite načine činili sve da iskorijene katolike, „baci na koljena“ kako bi se pokajali i doživjeli oproštenje, koje je nužno za mir i pomirenje. Propovijed je završio tumačenjem „malenosti“ života i svetosti Sv. Male Terezije i pozvao sve na nasljedovanje njezina života.

Nakon sv. mise otkriveno je i blagoslovljeno spomen obilježje na mučeničku smrt župnika vlč. Filipa i s. redovnice Cecilije postavljeno u dvorištu crkve u povodu 25. obljetnice njihove mučeničke smrti. Spomenik je projektirao mladi arhitekt Dario Pleša iz Banje Luke. Podizanje spomenika omogućili su svojim darovima njihova rodbina, sestre Milosrdnice, župljani i poštovatelji njihova života i mučeništva. Župnik Božinović protumačio je simboliku spomen obilježja, kao i nakanu da se njegovim postavljanjem, u duhu Papina poziva, sačuva spomen na njihove živote.

Biskup Komarica se pri kraju liturgijskog slavlja, također obratio nazočnima. Podsjetio je da su Filip i Cecilija stali u niz velikog broja banjolučkih svećenika, koji su u protekla dva rata položili svoje živote za Krista i Evanđelje, ostajući vjerni svojemu zvanju do prolijevanja vlastite krvi. Pozvao je sve da čuvaju spomen na njih, ali i da mole kako bi  Crkva, barem neke od njih, prepoznala kao mučenike i postavila na čast oltara.

Preostali malobrojni vjernici župe Presnače pripremali su se za blagdan Sv. Male Terezije trodnevnicom koju je predvodio župnik.

TABB
Banja Luka, 5. listopada 2020. godine