Vijesti 2023. godina

BISKUP KOMARICA UPOZNAO VISOKOG PREDSTAVNIKA CHRISTIANA SCHMIDTA S PROJEKTOM EUROPSKOG CENTRA ZA MIR I SURADNJU U BANJOJ LUCI

Visoki predstavnik Christian Schmidt se, 17. rujna 2023. u Banjoj Luci sastao s biskupom banjolučkim mons. Franjom Komaricom. Razgovarali su o pravnim i političkim pitanjima u vezi sa projektom širenja kapaciteta Kuće susreta i Europskog centra za mir i saradnju „Marija Zvijezda“ koji uskoro slavi treću godišnjicu, objavljeno je na stranicama OHR-a na platformi X.

Također piše da su se složili oko hitne potrebe za brigom o mlađoj generaciji u BiH. U razgovoru je sudjelovao i direktor Caritasa i Europske akademije Banjolučke biskupije mons. Miljenko Aničić..

„To su Europljani u Europi, posvećeni zajedničkim europskim vrijednostima tolerancije, poštovanja i iskrene suradnje, ne jednoumlju,” rekao je Visoki predstavnik te naglasio da on podjednako radi za sve građane RS i BiH.

Biskup Komarica je u „Kući susreta Marija Zvijezda“ – Europskom centru u dvorani ispod trapističke crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u predgrađu Banje Luke pokazao visokom predstavniku Schmidtu izložbu, muzejske eksponate i dio biblioteke. Također mu je pokazao župnu crkvu koja je jedna od najvećih u Bosni i Hercegovini.

Upoznao ga je da će, povodom 42. obljetnice Međunarodnog dana mira Banjolučka biskupija i Međunarodna paneuropska unija pod pokroviteljstvom dopredsjednika RS iz reda hrvatskog naroda i u suradnji s gradom Banjom Lukom i Hrvatskim kulturnim društvom Napredak, 19. i 20. rujna 2023. u Banjoj Luci biti organizirana svečanost obilježavanja 3. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju u „Kući Marija Zvijezda“ koji se nalazi u zdanju istoimene drevne trapističke opatije (ulica Slatinska 1).

Susret će se održati 20. rujna s početkom u 14.230 sati u „Kući susreta Marija Zvijezda“ – Europskom centru u dvorani ispod trapističke crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u ulici Slatinska 1 u predgrađu Banje Luke.

KTA