Vijesti 2023. godina

BISKUP KOMARICA SUDJELOVAO NA 60. EUROPSKOM ZBOROVANJU PANEUROPSKE UNIJE NJEMAČKE U ANDECHSU

Biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, u subotu i nedjelju 14. i 15. listopada 2023. aktivno je sudjelovao na 60. europskom zborovanju Paneuropske unije Njemačke u drevnom benediktinskom samostanu Andechs nedaleko od Münchena u Njemačkoj.

Više od stotinu sudionika iz cijele Njemačke slušali su veći broj predavanja i sudjelovali u diskusijama na temu „Mediji sredstva slobode“.

Biskup Komarica u svom je izlaganju na zadanu temu „Hoće li naša demokratska Europa nadživjeti aktualnu medijsku stvarnost“ kritički iznio pozitivne i negativne primjere iz svoga iskustva. Zaključio je „da moderna medijska ponuda pruža šanse i mogućnosti za demokratsko društvo, ali ga ujedno postavlja pred odgovorne izazove za koje se ono mora pokazati zrelim i odgovornim“.

U nedjelju je biskup Komarica predvodio svečano Misno slavlje u samostanskoj crkvi na kojem su, osim hodočasnika, sudjelovali i svi sudionici zborovanja.

Biskup Franjo je govorio na temu „Crkva i njezino poslanje u suvremenom svijetu“. kritički upozoravajući na nedovoljnu svijest i ozbiljnost određenog broja nominalnih članova Crkve glede svoga odabranja od Boga Stvoritelja i Spasitelja i svoga jedinstvenog zaduženja kako unutar Crkve tako i današnjeg društva u kojemu žive.

KTA