IzdvajamoVijesti 2018. godina

PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE „UZVIŠENJA SV. KRIŽA“ U BOS. DUBICI

U petak, 14. rujna 2018 godine, u župi „Uzvišenja sv. Križa“ Bos. Dubica svečano je proslavljen patron župe „Uzvišenje sv. Križa“. Svečano koncelebrirano misno slavlje predslavio je biskup banjolučki mons. Franjo Komarica. U koncelebraciji s biskupom su bili domaći upravitelj župe vlč. mr. sc. Marko Vidović, župnikom u Sasini preč. Adolf Višaticki, župnik u Budžaku vlč. Marijan Stojanović te biskupov tajnik vlč. mr. sc. Zlatko Matić. Na misi je sudjelovalo oko 150 osoba, ne samo domaćih katolika nego i susjednih pravoslavnih vjernika te vjernika muslimana. Na misi su bili i predstavnici Srpske pravoslavne Crkve domaći paroh Slobodan Malinović te paroh Vojo Docić vjeroučitelj u Koz. Dubici, ef. Safet Beganović  koji se pridružio na blagoslovu župne dvorane, načelnik općine Koz. Dubica Radenko Reljić, predstavnica Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica gđa. Marija Rapo, veliki dobročinitelji iz Nizozemske bračni par Mary i Robert van den Toorn te mnogi drugi dobročinitelji i katolici i nekatolici te župe i novoizgrađene župne dvorane.

U prigodnoj homiliji biskup je, između ostalog, istaknuo da se kao kršćani „ne smijemo stidjeti znaka križa jer je križ najsvetiji znak za kršćane koji simbolizira Kristovu beskrajnu ljubavi kojom je darovao svoj život za spasenje cijelog svijeta“. Pohvalio je zajedništvo pravoslavnih vjernika i vjernika muslimana s malobrojnom ali živom katoličkom zajednicom i potaknuo ih da i dalje, jedni prema drugima, djeluju u duhu međusobne ljubavi.

Nakon misnog slavlja biskup je blagoslovio novoizgrađenu župnu dvoranu „AnnaMaria“ koja je dobila naziv po velikoj dobročiniteljici ove župe ali i Banjolučke biskupije Anna-Mariji koja je poginula u prometnoj nesreći na području Koz. Dubice 2007 godine noseći prikupljenu pomoć za siromašne ljude na području Banjolučke biskupije.

Biskup je zamolio sve nazočne da se okupljaju u novoizgrađenoj dvorani prožeti ljubavlju u dobru i zlu, i stari i mladi, i katolici i nekatolici i da im dvorana posluži kao dodatna spona njihova zajedništva, jedinstva i solidarnosti.

Nakon mise je upriličen domjenak za sve prisutne te uručene zahvalnice dobročiniteljima koji su pomogli u realizaciji ovog projekta izgradnje župne dvorane „AnnaMaria“.

TABB
Koz. Dubica, 14. rujna 2018.