Vijesti 2018. godina

KONFERENCIJA ZA NOVINSTVO NA KRAJU 73. ZASJEDANJA BISKUPSKE KONFERENCIJE BiH

Na kraju 73. redovitog zasjedanja Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine u subotu, 14. srpnja 2018. u prostorijama Biskupskog ordinarijata u Banjoj Luci upriličena je konferencija za novinstvo na kojoj su o tijeku zasjedanja govorili nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, predsjednik BK BiH, i mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki.

Nakon što su medijski djelatnici saslušali Priopćenje sa spomenutog zasjedanja i Poruku biskupa Biskupske konferencije BiH uoči Općih izbora u listopadu 2018. godine, kardinal Puljić i biskup Komarica kratko su se osvrnuli na upravo završeno zasjedanje BK BiH.

Kardinal Puljić je najprije zahvalio medijskim djelatnicima koji su, iako je subota, došli na ovu konferenciju. Podsjetio je da biskupi BK BiH redovito održavaju svoje ljetno zasjedanje uz proslavu svetkovine sv. Bonaventure, nebeskog zaštitnika Banjolučke biskupije i naslovnika katedrale.

„Drago mi je da smo ova dva dana zasjedanja radili vrlo intenzivno te razgovarali o brojnim vrlo važnim životnim pitanjima. Posebno mi je drago da kao biskupi sve svoje dogovore donosimo konsenzusom svih članova“, kazao je kardinal Puljić ističući da su svi biskupi bili jedinstveni u unutarcrkvenim stavovima kada je riječ o pastoralnom radu kao i u Poruci uoči Općih izbora u listopadu 2018. godine. „Kao predsjednik mogu reći da sa zadovoljstvom završavamo ovo zasjedanje. Nadam se da će naša Poruka uoči izbora biti ohrabrenje ne samo vjernicima katolicima nego i svim građanima ove zemlje“, kazao je kardinal Puljić.

U svom osvrtu biskup Komarica od srca je zahvalio novinarima koji su došli na konferenciju za tisak. Izrazio je radost što može, zajedno sa svojim suradnicima, biti domaćin biskupima koji su došli na zasjedanje. „Intenzivno smo radili svjesni svoje odgovornosti i u Crkvi i društvu u duhu evanđelja odnosno nauka Crkve, osobito socijalnog crkvenog nauka, kad su u pitanju naše biskupijske i župne zajednice i njihovo blagostanje koje je u velikom broju župa osobito Banjolučke biskupije i velike Vrhbosanske nadbiskupije doista u dramatičnoj situaciji jer nema vjernika, jer se vjernici nisu vratili; nije im omogućen održivi povratak“ kazao je biskup Komarica podsjećajući da u više od 60 župa u entitetu RS živi jedva 5% od predratnog broja katolika. Napomenuo je da je samo mali dio domaće i međunarodne potpore za povratak predan katolicima te dodao da se učvršćuje teški zločin protiv jednog domicilnog naroda i Katoličke Crkve, najstarije vjerske zajednice na ovim prostorima, na što su biskupi puno puta upozoravali.

„To je činjenica; to znaju svi naši političari; svatko tko prođe ovim krajevima vidi da su prazna sela, zarasli putovi, da se ne radi i ne gradi“, kazao je biskup Komarica najodlučnije odbacujući insinuacije njegovom hrvatskom narodu u BiH da njegovi članovi ne znaju gdje im je rodno mjesto, gdje su im župe i gdje su im korijeni. Dodao je da su biskupi razgovarali o načinu da pomognu uglavnom starijoj populaciji koje je ostala ili se vratila na svoja ognjišta. „Naši župnici se trude koliko mogu; skupljamo materijalnu pomoć po bijelome svijetu preko Caritasa i naših karitativnih organizacija ne samo katolicima nego i mnogim nekatolicima. „Ne ostavljamo te siromašne ljude, ne samo katolike nego i druge koji kucaju na naša vrata i pokušavamo im pomoći koliko nam je moguće“, rekao je biskup Komarica.

Na upit jedne novinarke da pojasni što je mislio kada je u pozdravnoj riječi na početku zasjedanja BK BiH kazao da se, nakon izlaska iz jednoumlja, uporno nameće troumlje te da oni koji ne žele misliti i govoriti kao stranka na vlasti može dobiti čak i SMS poruku da će ga progutati noć, kardinal Puljić je odgovorio da je problem što demokratsko razmišljanje nije zaživjelo u bazi, a ni u medijima. „Čim ne govoriš onako kako oni očekuju, odmah si neprijatelj“, kazao je kardinal Puljić dodajući da je potrebno razbiti stereotip navodnog neprijateljstva koje izlazi iz činjenice da netko govori drugačije. „Ovo je demokratsko vrijeme i smijemo različito misliti, a ne protiv drugoga nego na načelima koja su za opće dobro“, rekao je kardinal Puljić.

Na novinarsko pitanje, očekuju li da ovakve poruke pošalju i predstavnici drugih vjerskih zajednica uoči izbora u BiH, kardinal Puljić odgovorio je da biskupi ne mogu, ne samo predstavnicima i članovima drugih vjerskih zajednica, nego čak ni svojim vjernicima nametati svoje mišljenje nego samo ponuditi. Dodao je da biskupi, zapravo, ovom Porukom pozivaju svoje vjernike da se uključe i iziđu na izbore, dok drugima mogu samo ponuditi svoje razmišljanje.

KTA
Banja Luka, 14. srpanj 2018.

Povezani članci

Back to top button