Vijesti 2023. godina

BLAGOSLOV POLJA U NOVAKOVIĆIMA 30. TRAVNJA 2023.

Na Četvrtu vazmenu nedjelju ili Nedjelju Dobroga Pastira upriličen je blagoslov polja u našoj filijali u Novakovićima. Toga dana je Svetu misu zajedno sa našim župnikom i gvardijanom fra Domagojem predvodio naš biskup, mons. Franjo Komarica u nazočnosti dvadesetak vjernika, onih koji tu žive ali i nekoliko raseljenih u druge dijelove svijeta koji su ovom prigodom htjeli sudjelovati u ovom slavlju. Kao što je uobičajeno, sam obred blagoslova polja, koji se sastoji od četiri postaje između kojih se moli litanije Svih svetih, je u pratnji četvorice vjernika i drugih nazočnih predvodio fra Domagoj.

Nastavljajući se na blagoslov polja Svetu misu je biskup započeo s posebnim osvrtom na značenje blagoslova: što je blagoslov i što on znači. Naime, blagosloviti nešto ili nekoga znači zaželjeti istinski nekome dobro, ono najbolje, željeti mu da uspije, da se u njemu ostvaruje ono dobro, dok upravo suprotno od toga samo proklinjanje označava otvaranje prostora za djelovanje zla. Dok i zle misli, zao govor i zla djela unose mrak u svijet, dotle snaga dobra, to jest blagoslova unosi svjetlo, mir, dobrotu. Blagoslov je prvenstveno Božja snaga i sila kojom se Božja moć unosi u prostore svijeta i u ljudska srca.

U samoj prigodnoj propovijedi, biskup je htio posebno protumačiti Poruku pape Franje za 60. svjetski dan molitve za duhovna zvanja kojeg je još davne 1964. za vrijeme održavanja Drugog Vatikanskog Koncila ustanovio sveti Pavao VI. (papa). Sam je naslov te papine poruke “Zvanje: milost i poslanje”. Otac biskup je istaknuo određene značajke te poruke koja između ostalog govori o Božjem izabranju svakog čovjeka (usp. Ef 1, 4-5)), svakog kršćanina, o Božjem izboru iz ljubavi za ljubav – stvoreni smo da ljubimo. Svatko od nas je od Boga pozvan ali i poslan. Tako da je svaki čovjek jedno originalno poslanje. Svatko od nas ima svoj zadatak, svoju misiju, svoje poslanje koje mu je sam Bog povjerio. Bitno je to prepoznati i svjedočiti drugima i riječima i djelima, kazao je otac biskup tumačeći ovu papinu poruku.

Na kraju propovijedi biskup je predmolio prigodnu molitvu koju je papa sveti Pavao VI. sastavio upravo za 1. svjetski dan molitve za zvanja 11. travnja 1964. koju nakon ovog teksta donosimo u nastavku.

Nakon blagoslova polja i Svete mise uslijedila je i zajednička fotografija te druženje i razgovor uz zahvalu Bogu za dar ovog lijepog i blagoslovljenog slavlja i okupljanja.

Molitva koju je papa sveti Pavao VI. sastavio za 1. Svjetski dan molitve za zvanja, 11. travnja 1964.:

»Isuse, božanski Pastiru duša, ti koji si pozvao apostole i učinio ih ribarima ljudi, nastavi privlačiti sebi gorljive i velikodušne duše mladih ljudi da postanu tvoji sljedbenici i tvoji služitelji. Daj da dijele tvoju žeđ za otkupljenjem sviju, […] otvori im horizonte čitavoga svijeta […] Neka, odazivajući se tvome pozivu, nastave tvoje poslanje ovdje na zemlji, pomažu u izgrađivanju tvojega Mističnog Tijela, koje je Crkva, te budu sol zemlje i svjetlo svijeta (Mt 5, 13).«

Poruka Pape Franje za 60. svjetski dan molitve za duhovna zvanja “Zvanje: milost i poslanje”, 30. travnja 2023.

Izvor: Samostan Petrićevac