Vijesti 2020. godina

BOS. GRADIŠKA: MOLITVENO OBILJEŽENA 16. OBLJETNICA NASILNE SMRTI ŽUPNIKA I DEKANA, PRELATA KAZIMIRA VIŠATICKOG

U župnoj crkvi sv. Roka u Bos. Gradiškoj u utorak, 17. studenog 2020. liturgijski je obilježena 16. obljetnica nasilne-mučeničke smrti domaćeg župnika i dekana prelata Njegove svetosti, mons. Kazimira Višatickog.

Koncelebrirano misno slavlje je predvodio biskup banjolučki Franjo Komarica. Osim domaćeg župnika Tomislava Topića, s biskupom su koncelebrirala i rođena braća ubijenog župnika Kazimira: preč. Adolf Višaticki, upravitelj župe Sasina i prof. dr. Kralo Višaticki, duhovnik u bogoslovnom sjemeništu u Đakovu, zatim župnik susjedne župe Nova Topola Anđelo Bartulica te još šestorica svećenika iz banjolučkih župa i župe Stara Gradiška u RH.

Na misi je, uz poštivanje pandemijskih propisa, sudjelovalo oko 50-ak vjernika iz te i susjednih župa Nova Topola i Dolina, gdje je pokojni svećenik Kazimir također župnikovao, te redovnice iz samostanā Nova Topola, Novi Nazaret i Sasina. Nazočan je bio i generalni konzul RH u Banjoj Luci, Zoran Piličić.

Stigla je i grupa nekadašnjih župljana-prognanika, koji žive u susjednoj Hrvatskoj.

Na početku mise je sve nazočne pozdravio upravitelj župe o.Topić i zahvalio svima na dolasku i pijetetu, koji iz godine u godinu iskazuju nezaboravnom svećeničkom liku ubijenog župnika Kazimira.

Uvodeći u misno slavlje biskup Franjo je podsjetio nazočne na moralnu obvezu biskupijske i župnih zajednica – sjećati se u molitvama svojih ubijenih župnika i drugih nevino stradalih župljana. U bosansko-gradiškom dekanatu su ubijena dvojica župnika: vlč. Ratko Grgić, župnik u Novoj Topoli tijekom rata u lipnju 1992.g. kao prvi u nizu od osmorice ubijenih, čiji posmrtni ostatci još uvijek nisu pronađeni i vjernički sahranjeni, a mons. Kazimir Višaticki, –  kao posljednji u poraću, u studenom 2004.g., vjerojatno kao prvi u ubijeni svećenik u Europi u ovom stoljeću i tisućljeću.

Pozvao je sve okupljene da se osim za župnika Kazimira pomole i za sve druge ubijene i nestale iz tri njihove župe.

U svojoj homiliji je biskup, najprije podsjetio na drevnu praksu Crkve – s obzirom na  duhovnu korist vjernika, –  u štovanju svih svetaca Crkve i u molitvi za duše pokojnika, odn. duše u čistilištu, što se čini, osobito tijekom mjeseca studenog, tj. pri kraju crkvene godine.

Oslanjajući se na pročitane svetopisamske odlomke, biskup je govorio o  drami svakog pravednika na zemlji u njegovom susretu s nepravdom i zloćom ljudi oko njega. Potkrepljujući to konkretnim primjerom rekao je: „smrt našeg brata po krsnoj milosti i svećenika Isusa Krista, Kazimira, u njegovoj ovdašnjoj župnoj kući bila je nasilna. Bila je u Nebo vapijući zločin jednog ovdašnjeg zlobnog čovjeka, kojega je u svoje smrtonosne mreže bio uhvatio Sotona, –  a kojega Isus naziva „čovjekoubojicom otpočetka“ – kao i neke druge njegove sugrađane u to vrijeme, koji imaju udjela u tom zločinu i drugim zlodjelima, počinjenim u ovom kraju“. Podsjetio je – između ostalog – i na riječi iz svoga prosvjednog pisma tadašnjim aktualnim vlastima.  Posvijestio je zatim istinitost Božje garancije svim pravednicima koji stradaju zbog svoje vjere u Boga i njegov zakon, –  da će im sām Bog biti sigurna nagrada u sretnoj vječnosti. Primijenio je tu istinu i na mučenički ubijenog župnika Kazimira.

Podsjetio je nazočne također i na svoje riječi iz pogrebne propovijedi koje je tada uputio pokojnom župniku, te svim svećenicima, redovnicama i župljanima.

Ove zadnje je i sada zamolio da se potrude prikupiti  „relevantne istinite podatke o ovom našem najnovijem svjedoku vjere i svim drugima iz ovog dijela biskupije, koji su svoje živote dali za Krista i bili ubijeni iz mržnje na Krista i Katoličku Crkvu“.

Po svršetku mise biskup je, zajedno sa svećenicima i svim ostalima, pred spomenpločom na ulazu u župnu kuću izmolio opijelo za pokojnog župnika i molitve za sve pokojne župnike i župljane.

Nakon molitvenog slavlja, okupljeni su se nastavili družiti u obiteljskom ozračju u župnoj dvorani.

TABB
Bos. Gradiška, 18. studenog 2020.