Vijesti 2016. godina

BISKUP KOMARICA SE VRATIO S POHODA POLJSKIM ŽUPAMA – NEKADAŠNJIM ŽUPLJANIMA SVOJE BISKUPIJE I NJIHOVIM POTOMCIMA

Banjolučki biskup dr. Franjo Komarica, u pratnji župnika iz Pranjavora i dugogodišnjeg dekana prnjavorskog dekanata mons. Vlade Lukende boravio je od 31. ožujka do 6. travnja 2016 u višednevnom službenom pohodu župama  na području sreza Bolesławiec u Donjoj Šleskoj u Poljskoj.

Razlog njegova boravka je bilo održavanje međunarodne konferencije – 70 godina od početka repatrijacije  u to područje   poljskih stanovnika iz Bosne, Francuske, Kazahstana, Sibira i Istočne Poljske – današnje zapadne Ukrajine.

Biskupa Komaricu su pozvali predstavnici sreza Bolesławiec te župnici iz tamošnje četiri župe, u kojima živi više tisuća katolika doseljenih iz osam župa prnjavorskog i bosanskogradiškog dekanata.

Biskup je zajedno s župnikom Lukendom, odsjeo u samostanu redovnica Družbe Predragocjene Krvi Kristove, čije su prve sestre 1946 zajedno s drugim doseljenicima doselile iz Banje Luke u Bolesławiec. Predslavio je 1. travnja koncelebriranu misu i izrekao prigodnu homiliju o dužnosti zahvaljivanja Bogu za sva dobročinstva koja je On udijelio njihovim prvim doseljenim sestrama a kasnije i njihovoj sadašnjoj provinciji. Pozvao ih je i na zahvaljivanje Bogu za njihovu Utemeljiteljicu, svetu Mariju  de Mattias koja je prije 150 godina prešla u vječnost.

Zatim je sudjelovao na cjelodnevnoj znanstveno – popularnoj konferenciji. U svojoj pozdravnoj riječi posebno je zahvalio brojnim doseljenicima iz Bosne za njihovu ljubav koju svake godine pokazuju prema svojim krajevima u Bosni, u Banjolučkoj biskupiji. Na konferenciji su sudjelovali i veleposlanik BiH  u Poljskoj, ministar u Vladi RS, predstavnici općina Prnjavor i Srbac, kao i predstavnici Udruga Poljaka iz Prnjavora, Banje Luke i Bos. Gradiške. Biskup je imao mnoge bilateralne susrete i razgovore s političkim dužnosnicima, među kojima je bio i maršal wroclavskog vojvodstva.  Osobito dirljivi su bili njegovi susreti s brojnim Poljacima, rođenim na području Banjolučke biskupije.

U subotu je biskup Komarica najprije blagoslovio spomen – obilježje o 70-oj obljetnici doseljenja u selu Krzizowa u župi Gromadka a onda predvodio koncelebrirano zahvalno misno slavlje u župnoj crkvi u selu Gromadka, na kojoj se okupilo mnogo vjernika. Podsjetio ih je u homiliji na njihove korijene u Bosni i postojanu vjeru njihovih predaka, koju su im jačali njihovi svećenici. Jedan od njih – vlč. Anto Dujlović župnik u Gumjeri dao je i svoj život za obranu vjere i kršćanskog nauka. Poslije mise je upriličen zabavno-kulturni program i gozba ljubavi u susjednoj dvorani. Biskup se i tu nazočnima obratio posebnim govorom.

U večernjim satima biskup je predvodio koncelebrirano zahvalno misno slavlje na području jedne od župa grada Bolesławieca, u crkvi sv. Ivana Krstitelja, najstarijoj u cijelom kraju – iz 12. stoljeća. Nakon mise biskup se još dugo zadržao s okupljenim župljanima,, koji su se  zanimali za stanje u nekadašnjoj svojoj biskupiji i biskupiji njihovih roditelja.

U nedjelju, 3. travnja biskup je prijepodne predvodio koncelebrirano zahvalno misno slavlje u župi Ocice. Župljani te župe su nekadašnji župljani župe Gumjera i njihovi potomci. Kroz sve dosadašnje godine oni s puno ljubavi gaje spomen na svoga mladog župnika Antu Dujlovića koji je ubijen 1943. godine. Biskup je u homiliji posebno govorio o njegovom svjedočkom liku. Nakon mise biskup je otkrio veliki portret vlč. Ante Dujlovića, kojega su župljani dali napraviti u povodu započimanja crkvenog procesa za beatifikaciju.

Poslije podne je predvodio koncelebrirano zahvalno misno slavlje u selu Czerna. Nakon misnog slavlja, na kome se okupilo mnoštvo sudionika, u dvorištu crkve je svečano otkriven spomenik u prigodi 70-te obljetnice dolaska župljana u to selo i župu iz nekadašnje župe Kunova u prnjavorskom dekanatu.

Navečer je za biskupa – na njegovo veliko iznenađenje – u dvorani samostana sestara u Bolesławiecu upriličen svečani kulturno – zabavni program u povodu biskupova 70-og rođendana. Program su izvodila  djeca i mladi u narodnim nošnjama uz instrumentalnu pratnju odraslih, igrajući poglavito narodna kola i plesove iz Hrvatske i pjevajući uz poljske i pjesme iz naših krajeva.

Biskup je iza toga imao duži razgovor s načelnikom okruga Bolesławiec i gradonačelnikom  Bolesławieca.

U ponedjeljak, 4. travnja biskup je pohodio čuveno sveučilište u Wroclavu te razgovarao s rektorom, koji mu je pokazao znamenitosti sveučilišta koje je dalo brojne nobelovce, a onda je održao predavanje o situaciji u BiH i odgovarao na pitanja studenata i profesora. Zatim je pohodio domaćeg nadbiskupa mons.  Józefom Kupny s kojim se zadržao u dužem prijateljskom razgovoru. Pohodio je i dvojicu poznatih znanstvenika s tamošnjeg sveučilišta, koji su se posebno zanimali za biskupovo viđenje sadašnjosti i budućnosti europskog kontinenta  i u njemu države BiH.

U utorak 5. travnja  biskup je slavio koncelebrirano zahvalno misno slavlje u provincijalnoj kući redovnica Družbe Klanjateljica Krvi Kristove u Wroclavu, imao sestrama duhovnu obnovu a zatim gostovao na lokalnom radiju i televiziji.

Potom je pohodio nekoliko poljskih obitelji – doseljenika iz banjolučkog i prnjavorskog kraja, nastanjenih na području bolesławieckog sreza, te se još jednom susreo s načelnikom okruga Bolesławieckog  i njegovim suradnicima s kojima je dogovorio sljedeće susrete tijekom ljeta i jeseni na području nekadašnjih poljskih župa u banjolučkoj biskupiji.

TABB
Banja Luka, 8. travnja 2016.