Vijesti 2021. godina

“SVEČANI BOŽIĆNI KONCERT” U BANJOJ LUCI

U nedjelju, 26.12.2021, je s početkom u 19 sati, u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci, u organizaciji HKD Napredak podružnica Banja Luka održan “Svečani božićni koncert”.

Prije početka koncerta, nazočnima se obratila predsjednica Napretkove banjolučke podružnice Ružica Grozdić Ševarika podsjetivši da je ovo treći po redu Svečani božićni koncert u organizaciji banjolučke podružnice od obnove 2019., te da Svečani božićni koncert polako postaje tradicionalna manifestacija.

“Iz godine u godinu, možete primijetiti da unatoč brojnim preprekama uz sve prisutnu pandemiju Covid-19, aktivnije djelujemo, da imamo veći broj kulturnih manifestacija i i realiziranih projekata. Tako smo protekle godine u dvanaestom mjesecu imali dva koncerta, jedan je bio Svečani orguljaški, povodom tridesete obljetnice obnove Napretka u Banjoj Luci, a drugi Božićni u izvedbi  glazbenog sastava Tria Salinea koji djeluje pri Napretkovoj podružnici u Tuzli. Ove godine sav dvanaesti mjesec je bio u znaku Napretka. 11. ovog mjeseca, Središnja uprava Hrvatskoga kulturnog društva Napredak je održala zadnju sjednicu u ovoj godini u našem gradu. Taj isti dan u večernjem terminu, u Narodnom muzeju Republike Srpske smo imali predstavljanje Napretkovog zidnog kalendara Majka i predstavljanje Hrvatskog narodnog godišnjaka. Mogu slobodno da se pohvalim da smo bili izvrsni domaćini, jer su nam pohvale stigle od svih članova Središnje uprave. A prošlu nedjelju, ste mogli uživati u izvedbama mješovitog vokalnog ansambla Viteški akordi  iz  Viteza, također u organizaciji naše podružnice. Njihov koncert je bio uvertira u ovaj večerašnji Svečani u izvedbi našeg  dragog prijatelja i velikog Napretkovca  Edmunda Andlera Borića uz koga su naše manifestacije postale prepoznatljive i naših divnih dama Lidije Bojinović i Ivone Šari. Svaka naša manifestacija pronosi pozitivan glas Hrvata banjolučkog kraja i ujedno čuva i valorizuje našu bogatu kulturnu baštinu”- istaknula je Grozdić Ševarika.

Zatim je iskoristila prigodu i zahvalila se Središnjem uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske, dopredsjedniku Republike Srpske Josipu Jerkoviću, direktoru Tajništva za raseljena lica i migracije u Vladi Republike Srpske Davoru Čordašu, zastupnicima kluba Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske kao i predsjednici Vijeća naroda Nadi Tešanović. Posebnu zahvalu je uputila Središnjoj upravi HKD Napredak na čelu s dr. sc. Nikolom Čičom,  upravi i članovima  Napretkove banjolučke podružnice, Glavnoj podružnici Mostar HKD Napredak, te podružnicama u Busovači, Vitezu, Žepču i Derventi, predsjedniku Vlade Hercegovačko-neretvanske županije dr. sc. Nevenku Hercegu, zatim  generalnom konzulu Republike Hrvatske u Banjoj Luci Zoranu Piličiću koji unatoč brojnim obvezama uvijek iznađe vremena da nazoči manifestacijama koje organizira HKD Napredak Banja Luka, zatim župniku, Vladislavu Žarku Ošapu  koji je pored banjolučkog Napretka i sam domaćin mnogobrojnih manifestacija, gvardijanu samostana Petrićevac fra Domagoju ŠimićuEdmundu Andleru Boriću koji je srce i duša svakog  koncerta i na kraju  posjetiteljima, jer kako reče Grozdić Ševarika, glazba ne može doživjeti svoju puninu ako nema slušatelja koji je upotpunjuju.

U ime podružnice nazočnima je poželjela sve najbolje u Novoj nastupajućoj godini.

HKD Napredak
Banja Luka, 31. prosnca 2021.