Vijesti 2023. godina

UZVRATNI POSJET SVEĆENIKA I VJERNIKA BANJOLUČKOG DEKANATA BRAĆI I SESTRAMA U VJERI U BROĆANSKOM DEKANATU U ZAPADNOJ HERCEGOVINI

U subotu, 14. listopada 2023. više od stotinu vjernika iz župa Banjolučkog dekanata (Banja Luka, Barlovci, Budžak, Marija Zvijezda, Petrićevac, Presnače, i Trn), predvođeni dekanom preč. Vladislavom Žarkom Ošapom i ostalim župnicima došli su u uzvratni posjet svećenicima i vjernicima broćanskog dekanata koji obuhvaća župe: Čerin, Čitluk, Gradina, Gradnići, Kruševo, Međugorje i Ploče – Tepčići. Osim župnika središnje banjolučke župe preč. Ošapa, sa svojim vjernicima došli su: župnik petrićevački i motički fra Domagoj Šimić, župnik budžački i šimićki vlč. Marijan Mišo Stojanović i župnik Marije Zvijezde o. Zvonko Topić te časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove i Misionarke Ljubavi. Nisu se mogli pridružiti malobrojni župljani prognaničkih Ivanjske, Motika i Šimića.

Domaćin susreta bio je fra Nikola Rosančić župnik najstarije župe broćanskog dekanata sv. Blaža u Gradnićima, koja se nekoć zvala Broćno i Brotnjo, a rodno je mjesto oca pismenosti i sirotinje fra Didaka Buntića koji je krajem Prvog svjetskog rata od gladi spasio oko 17 tisuća djece. Euharistijsko slavlje u župnoj crkvi u Gradnićima,uz sudjelovanje oko 300 vjernika, predvodio je dekan Ošap uz koncelebraciju spomenutih župnika te broćanskog dekana i župnika iz Gradine don Đure Bendera, međugorskog župnika fra Zvonimira Pavičića i čerinskog župnika fra Velimira Bagavc.

Na početku Svete mise predvoditelj vlč. Ošap kazao je da je riječ o uzvratnom posjetu svećenicima i vjernicima broćanskog dekanata koji su posjetili Banju Luku u četiri autobusa točno prije četiri godine u listopadu 2019. godine. „Dolazimo iz jedne ranjene, i desetljećima razapinjane Banjolučke biskupije što je posebno vidljivo u župama banjolučkom dekanata koji je prije nedavnoga rata imao oko 29.000 katolika, a danas ih je oko 1.600. U Drugom svjetskom ratu u biskupiji je ubijeno 30 svećenika i redovnika, a u prošlom 8 svećenika i jedna redovnica milosrdnica. Ali dolazimo iz biskupije koja je živa i prepoznatljiva u mnogim svojim aktivnostima, i u kojoj svećenici za sebe mogu reći, u doslovnom smislu riječi, da su misionari u navještenju Božje riječi poslani svima. Moramo naglasiti da je ovo jedinstveno molitveno druženje u povijesti Crkve u BiH da vjernici dvaju dekanata, zajedno sa svojim svećenicima, posjećuju jedne druge kako bi zajedno molili i upoznavali se. Prije sedam godina na redovitom susretu biskupa i dekana Crkve u BiH u travničkom sjemeništu dogovoreni su tzv. partnerski dekanata s ciljem da se ovakva ili slična suradnja ostvari u dogledno vrijeme. Bogu hvala da je dugogodišnje poznanstvo i prijateljstvo nas dvojice dekana urodilo plodom da smo mogli ostvariti prvi susret koji je bio na Petrićevcu i evo, ovaj drugi uzvratni. Neka ovaj susret bude poticaj i svim drugim vjernicima i svećenicima naše crkvene pokrajine. Na početku ponajprije zahvalimo na daru Božje prisutnosti, prepoznate i življene vjerom u molitvi, u bližnjima, u događajima i u doživljajima. Uključimo u ovu Svetu misu sve vjernike ovoga kraja i svećenike kao i našega banjolučkog dekanata, sve pastire, žive i preminule. Posebno želim moliti za pok. don Ljubu Planinića, dragog mi prijatelja a svima dragog svećenika koji je bio na našem prvom susretu sa svojim župljanima iz Kruševa, a koji je prešao k Ocu pred Božić prošle godine“, kazao je dekan Vladislav Žarko Ošap koji je u svojoj propovijedi posebno govorio o Banjolučaninu blaženom Ivanu Merzu.

„Imamo primjer jednoga uspješnoga kršćanskoga života za kojega kažemo da je najsvjetliji lik Banjolučke biskupije: bl. Ivan Merz, biser koji je zasjao sjajem ljubavi prema Bogu i dobrotom prema čovjeku. Za njega je postojalo samo jedno središte prema kojemu je težio njegov život: Isus Krist“, kazao je dekan Ošap koji je podsjetio na riječi svetog pape Ivana Pavla II. upućene na dan proglašenja blaženim Ivana Mrza, 22. lipnja 2003. na Petrićevcu u Banjoj Luci: O životu Ivana Merza može se govoriti kao o uspješnom životu, ali to nije razlog zbog kojega je njegovo ime danas unijeto u popis blaženih. Ono, naime, zbog čega je on danas pribrojen zboru blaženika jest njegov uspjeh pred Bogom. Velika je, naime, čežnja cijeloga njegova života bila ‘nikada ne zaboraviti Boga i stalno željeti biti s njim sjedinjen’. Svjestan poziva, što ga je primio na krštenju, svoj je život učinio trkom prema svetosti.“

Molitvu vjernika su izrekli predstavnici sedam župa broćanskog dekanata.

Prinos darova donijeli su predstavnici sedam župa banjolučkog dekanata. Posljednji dar sa plodovima polja, vinograda i trapist sir prinijeli su bračni par iz Banje Luke Ljubo i Kata Jurić, koji ove godine slave 64. obljetnicu bračnog zajedništva, i jedna obitelj iz Gradine.

Pod misom su pjevali mješoviti zbor iz svih župa pod dirigiranjem vjeroučiteljice Blaženke Ivekić, a za orguljama je bio međugorski župnik fra Zvonimir.

Poslije Svete mise uslijedilo je kratko predstavljanje župa oba dekanata. Broćanski dekan don Đuro Bender iznio je nekoliko misli i riječi o župama koje su nastale od prastare župe Brotnjo. Spomenuo je godinu osnutka svake od župa broćanskog dekanata u kojem pastoralno djeluju 22 svećenika pastorizirajući 17.833 žitelja u 5.178 obitelji. „U dekanatu smo krstili 257 djece, imali smo 299 sprovoda i 131 vjenčanje. Nedjeljom i svetkovinama slavimo 30 Svetih misa, a na nedjeljnim i blagdanskim misama prosječno je 30 do 40 % vjernika. U župi Međugorje u samostanu Rane sv. Franje žive Školske sestre franjevke Krista Kralja koje pomažu u pastoralu u župi Međugorje, Čerin i Čitluk. Svi vjeroučenici u dekanatu pohađaju školski vjeronauk i aktivni su u župnoj katehezi, a svi svećenici rade s ministrantima, pjevačima, čitačima, raznim grupama mladih framaša i HKM-ovaca. Tu je i rad s Caritasovim suradnicima, te članovima ŽPV i ŽEV. U župama godišnje ima više duhovnih predavanja i nagovora, kao i brojnih pobožnosti, a posebno napominjem Euharistijsko klanjanje, Mise zornice, pobožnost Križnog puta, te listopadska i svibanjska pobožnost… Na kraju, hvala tebi, fra Nikola, hvala tvojim suradnicima, hvala vjernicima hodočasnicima iz banjolučkog dekanata s njihovim svećenicima i časnim sestrama. Neka dobri i milosrdni Bog, po zagovoru svetog Josipa zaštitnika Mostarsko-duvanjske biskupije, i sv. Bonaventure, zaštitnika Banjalučke biskupije, i svih nebeskih zaštitnika naših pojedinačnih župa udijeli svoj blagoslov vjernicima, svećenicima, redovnicima i redovnicama, ne samo na prostorima ova dva dekanata, nego na cijelom prostoru naše Domovine“, kazao je dekan Bender.

Banjolučki dekanat predstavio je župnik i gvardijan fra Domagoj Šimić na temelju podataka koje su prikupili mons. Anto Orlovac, banjolučki svećenik u miru, i dekan Ošap. Pojasnio je da banjolučki dekanat obuhvaća pet župu na području grada Banje Luke i isto toliko prigradskih župa. „Na području banjolučkog dekanata nalazi se i sjedište Banjolučke biskupije i franjevački samostan Presvetog Trojstva na Petrićevcu te donedavno i trapistički Marija Zvijezda u Trapistima. U dekanatu su i samostani: sestara Milosrdnica sv. Vinka Paulskoga u Banjoj Luci, sestara Klanjateljica krvi Kristove Novi Nazaret u Budžaku i sestara Misionarke Ljubavi (poznatije kao sestre Majke Terezije) u središtu Banje Luke te samostan sestara sv. Vasilija Velikog – Službenice Neporočne Djevice Marije u Budžaku. Spomenuo je da su u župi Petrićevac krštena kardinali Guido Del Mestri (1911.-1993.) i Vinko Puljić te banjolučki biskup Franjo Komarica. Župe banjolučkog dekanata darovale su Crkvi 20 živućih svećenika te tridesetak časnih sestara, a najveći dar je blaženi Ivan Merz“, kazao je fra Domagoj te ukratko predstavio svaku župu svoga dekanata.

„O stradanju ovih župa mogli bi se držati simpoziji i snimati desetci filmova, a kretanje broja vjernika govori za se… Ipak, mi na području dekanata živimo, svjedočimo svoju vjeru i doprinosimo općoj dobrobiti cijeloga društva. Imamo tu Katolički školski centar Bl. Ivan Merz u Banjoj Luci, internat za djevojke koje drže sestre Milosrdnice, neposredno uz tu školu. Tu je i sjedište Caritasa naše biskupije s Europskom akademijom i Socijalnim edukativnim centrom, zatim Socijalni centar Caritasa biskupije Banja Luka Ivan Pavao II. – Dom za starije osobe od 2009. god., projekt Kuća susreta „Marija Zvijezda“ i Europski centar za mir i pomirenje kojega je, prije tri godine započeo naš biskup Komarica u nekadašnjem trapističkom samostanu Marija Zvijezda kojim sada upravlja Banjolučka biskupija. Tu je i dječji vrtić Sv. Ana od 2021. god. i mnogi drugi projekti duhovnog i karitativnog karaktera. Želimo svoj život živjeti i svoju vjeru svjedočiti ondje gdje nas je Božja providnost posadila“, kazao je na kraju fra Domagoj.

Nakon nekoliko pjesama mladih iz Gradnića i vjernika iz Marije Zvijezde uslijedio je zajednički ručak za sve sudionike.

Poslije ručka i druženja uz prigodne pjesme gosti su obišli sa župnikom domaćinom župni muzej.

Također su pošli u Međugorje u crkvu sv. Jakova gdje smo imali jedan sat na raspolaganju za osobnu molitvu.

„I tako završi jedan radosni dan mnogih vjernika dvaju dekanata koji su svjesni da ulazi u povijest novih odnosa među vjernicima ove mjesne Crkve u BiH koji se posjećuje kako bi molitvom i bratsko-sestrinskim druženjem pokazali kršćansko zajedništvo koje nam je tako potrebno u ovom teškom povijesnom razdoblju kroz koje prolazi društvo i sama Crkva. Neka bude poticaj mnogima kako svećenicima tako i vjernicima“, poručio je dekan Ošap.

KTA

Povezani članci

Također provjerite
Close
Back to top button