Vijesti 2018. godina

SESTRE MAJKE TEREZIJE POSJETILE ŽUPU ZVORNIK-SREBRENICA

Na poticaj nadbiskupa metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića te na poziv župnika fra Jose Oršolić, 25. i 26. kolovoza 2018. sestre Misionarke ljubavi, poznate pod imenom sestre Majke Terezije, iz Banje Luke pohodile su župu Zvornik u okviru koje se nalazi i Srebrenica sa svojom spomen kapelicom na mjestu drevnog franjevačkog samostana. Domaćin im je bio župnik Oršolić s malobrojnim vjerničkim zajednicama u Zvorniku i Srebrenici.

„Ako se pitamo, što se to lijepo događa u našoj domovini Bosni i Hercegovini, onda je to svakako prisutnost sestara sv. Majke Terezije. One su već desetak godina u Banja Luci, i tom dijelu Bosne i Hercegovine žele udahnuti dušu. Naime, svima nam je poznato kako je ostao samo mali dio onih koji su stoljećima živjeli i preživjeli, a sada je upitno kako će biti dalje. Međutim, sestre sv. Majke Terezije ne uzmiču pred zlom i progonima kao što ni njihova utemeljiteljica Majka Tereza, nije ustuknula pred gubom grada Kalkute. Sama je ušla u jednu Kalkutu s 12 milijuna stanovnika da pomogne onima koji su bili odbačeni od svih, najsiromašnijima među siromasima i uspjela je. Kako je to moguće i što se sve može, pokazuje neumorna žrtva i molitva njezinih sestara koje su ovih dana posjetile drugi put Zvornik i Srebrenicu, gradove Srednjeg Podrinja! Naime, nakon što su od 12. do 14. lipnja 2018. došle prvi put vidjeti mjesta Srednjeg Podrinja: Zvornik, Bratunac, Srebrenica, Milići, Vlasenica, Han Pijesak, tako su i ovaj put s. Alodina i s. Tomislava, kao nebeski anđeli i neobični glasnici, ponovno došle u pastoralnu posjetu Zvorniku i Srebrenici“, kazao je župnik Oršolić vidno obradovan ovim pohodom.

Fra Joso je spomenuo također velike i bolne rane katolika ovih prostora napominjući sa žalošću da su u gradu Zvornik srušene dvije katoličke crkve te da za sada još nema jasnih znakova da će doći do njihove obnove i rekonstrukcije. „Katolička župna crkva u Zvorniku je srušena 1947., a samostani i crkve sv. Marije u Srebrenici krajem 17. stoljeća i u Zvorniku krajem 19. stoljeća. Komunističke vlasti su sve dodatno uništile dopuštenjem za gradnju obiteljskih kuća na temeljima crkava i samostana. Na lokaciji samostana i crkve u Srebrenici izgrađene su četiri obiteljske kuće, a u Zvorniku dvije ili tri! Nažalost ni današnja moderna demokracija nema osjećaja za ravnopravnost nego je pred sebe stavila samo pravo jačega. Mali čovjek današnje vlasti uopće ne zanima. Živa zajednica Crkva, u Srednjem Podrinju je preživjela sve progone i stradanja i bez crkve i bez župnika i bez svećenika. Kako pokazuje popis iz 2013., na ovom području živi oko 210 katolika. Osim obećanja, prazne priče i ucjenjivanja, vjernici Srebrenice i Zvornika nemaju ništa drugo“, kazao je fra Joso ističući da u posljednje vrijeme svake nedjelje slavi Svete mise s prigodnim pobožnostima među kojima je i molitva krunice za obraćenje i mir, obnovu duhovnih i materijalnih ruševina.

„Sestre svete Majke Terezije, molitvena zajednica ‘Sv. Majka Terezija’ kao i mnogi vjernici iz drugih župa sa svojim svećenicima, sestre drugih redovničkih zajednica i na poseban način sama župa Zvornik-Srebrenica, odlučno su započeli moliti za dijalog, mir, pomirenje i obnovu ovih prostora. Rezultati su već vidljivi. Svakim danom je sve više onih koji se uključuju u živu Crkvu i primanje sakramenata. Nedavno je bilo i prvo krštenje u Srebrenici nakon mnogo godina, a možda i stoljeća. Uvjereni smo da ćemo imati snage i razumijevanja kako bi se obnovila naša živa Crkva, ali i popravila ova nepravda te izgradila i obnovila župna crkva Presvetog Srca Isusova i svaka bogomolja koja je našoj domovini srušena“, kazao je fra Joso.

Poglavarica sestara Misionarke ljubavi iz Banje Luke s. Fabiana, poručila je: “Ako bude volja Božja mi ćemo doći, pa možda ćemo i ostati ukoliko budemo imali sestara za novu misijsku postaju!“

„Sestre su već došle i zajedno se s nama i za nas mole i rade, a kada to bude volja Božja, one će i doći da potraže, pronađu i pomognu malene i nas zaboravljene“, radosno kažu vjernici Zvornika i Srebrenice želeći svima mir i opet dobro.

KTA
Zvornik-Srebrenica, 28. kolovoz 2018.