Vijesti 2020. godina

„DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN…“ – BISKUPOVA PISMO PROVINCIJALU BOSNE SREBRENE, FRA. P. ANĐELAVIĆU

POTPUNO ISPRAŽNJAVANJE NAŠIH ŽUPA U
ORGANIZACIJI AKTUALNIH PREDSTAVNIKA VLASTI

Biskupova pismo provincijalu Bosne Srebrene, fra. P. Anđelaviću
(Prot. br.: 595/95 od 25. kolovoza 1995.)

Mnogopoštovani oče provincijalu,
dragi fra Petre!

Već Vam je uglavnom poznato što se u posljednja dva tjedna dogodilo s preostalim tisućama katolika na širem banjalučkom području. Većina njih morala je napustiti svoja ognjišta i zasad se nalazi na području RH. Pokušao sam učiniti što sam odavde mogao – preko kompetentnih crkvenih i državnih institucija – da se ti naši vjernici drže zajedno, u većim skupinama, kako bi se s njima i među njima lakše mogao organizirati i pastoralni rad. O tome će više znati moj vikar u Zagrebu, preč. g. dr. M. Aničić. Naše se ovdašnje župe jedna za drugom doslovce prazne. Koliko mi je poznato, sada su potpuno prazne župe Stratinska, Motike, Kulaši i Vrbanjci, a skoro i Barlovci. Još nešto vjernika ima u župama Trn, Petrićevac, Ivanjska, Budžak, “Marija Zvijezda” – Trapisti, Banjaluka – Centar, Presnače i Šimići, ali se i taj broj svaki dan smanjuje. Saznajem da je i na području općine Sanski Most izdana naredba da se i tamošnji katolici moraju seliti, a daje i kod preostalih Kotorvarošana u tijeku popisivanje za skorašnji odlazak. Jednaka je situacija i u bosanskogradiškom kraju. Najnovije vijesti stižu nam iz prijedorskog kraja, odakle je dio preostalih Šurkovčana već otišao, a u tijeku je popis za iseljavanje i preostalih katolika iz tamošnjih župa Šurkovac, Ljubija, Prijedor i Ravska. Slično se zbiva i u prnjavorskoj i mrkonjićgradskoj općini.

Ovo potpuno ispražnjavanje naših župa presedan je u mnogostoljetnoj povijesti ovog kraja, a odvija se u organizaciji aktualnih predstavnika mjesnih zajednica, odn. civilne zaštite svake od pojedinih općina, jasno prema nalogu “viših vlasti”. U cijelom ovom nadasve žalosnom procesu smeta činjenica što od aktualnih političara hrvatskoga naroda nema ni jedne riječi negodovanja,

protesta ili zahtjeva da se ta deportacija zaustavi. Nema nikakve sumnje daje ovo što se čini s našim osvjedočeno miroljubivim vjernicima zločin etničkoga čišćenja, i da Crkva na taj zločin ne smije pristati, jer bi to značilo da ga je odobrila.

Od naših Itj. i Vaših/ požrtvovnih “ujaka” još su do sada na svojim župama fra Mijo R., fra Josip B., fra Tomislav J., i fra Ivan F. Fra Anto N., fra Juro Š., fra Blaž M. su u samostanu “Nazaret”, ali svakodnevno kontaktiraju s preostalim vjernicima svojih župa. Isto čini i fra Dujo Lj., koji je ovdje kod nas. S “ujacima” iz bliže okolice viđam se svakodnevno. S četvoricom malo udaljenijih imam također posredno redovite kontakte, a svi su oni ovih dana bili ovdje. Kao i drugi preostali misnici i /njih 11 plus 3/, svi oni stoje na raspolaganju preostalim vjernicima, uglavnom bolesnim, starijim i siromašnim osobama. Dakle, još su ovdje. Kako će se sve dalje razvijati, hoće li i koliko njih ovdje ostati zasad je još neizvjesno. Kao i dosad, svi su naši svećenici pokazali doista veliku ljubav prema Crkvi i zavidnu požrtvovnost u službi povjerenom im narodu. Zaslužuju najveću pohvalu i zahvalnost. Uvjeren sam da će i ubuduće biti spremni staviti se na raspolaganje u poslu i na mjestu gdje ih bude trebala Crkva.

Od preostalih naših crkava i crkvenog inventara pokušavamo spasiti što se da, ali je, na žalost, najveći dio osuđen na uništenje. Proživljavamo još uvijek vrijeme duhovne tmine oko nas. Neka nam se dobri Bog svima smiluje i providi budućnost dostojnu njegove pobjede nad zlim.

Dok ovo pišem stigao je k nama fra Ivan F., nakon što je posljednjih dana imao nekoliko neugodnosti u svome ambijentu. Za prvo će vrijeme biti ovdje s nama, a onda ćemo vidjeti što dalje.

Zahvaljujem Vam za svu bratsku solidarnost dosadašnju, a i onu buduću.

Neka naš rad u Božjem vinogradu bude na slavu imena Božjega i na spasenje što većega broja besmrtnih duša.

Srdačno i bratski Vas pozdravljam – u Gospodinu, Dobrom Pastiru odani Vam

Franjo Komarica,
biskup banjalučki

———-