Vijesti 2023. godina

ANIMACIJSKI MATERIJALI ZA MISIJSKU NEDJELJU

Tema Svjetskog dana misija, koji će se proslaviti 22. listopada je »Žar u srcu, noge na putu« (usp. Lk 24, 13-35). Kao i prethodnih godina, nacionalne uprave Papinskih misijskih djela Bosne i Hercegovine i Hrvatske pripremile su animacijske materijale: brošuru i plakat. Nacionalna uprava PMD-a BiH materijale je odaslala na župe i druge crkvene ustanove u BiH. Uz materijale, iz Nacionalne uprave Papinskih misijskih djela BiH uputili su i prigodni dopis koji donosimo u nastavku:

Svitanje zore novog misijskog doba

Uvjereni smo da će našom molitvom i zalaganjem svanuti zora novoga misijskoga doba. Ovu nadu izrazio sveti papa Ivan Pavao II. riječima: Vidim kako sviće zora novoga misijskog doba koja će prijeći u sunčan i plodovima bogat dan, ako svi kršćani, misionari, a posebno mlade crkve, u velikodušnosti i svetosti budu odgovorili na pozive i izazove našeg vremena.“ (Redemptoris missio, 2). U nastavku iste enciklike Papa kaže: „Više od svega u porastu je nova svijest da se misija tiče svih kršćana, biskupija i župa, crkvenih ustanova i udruženja. (RM, 6).

Animacijske materijale brošuru i plakat, koje smo pripremili kao pripravu za misijski mjesec listopad i za Svjetski dan misija-Misijsku nedjelju, poslali smo koncem rujna na župe, katehetama u škole i u važnije ustanove u BiH. Stavljamo ih na raspolaganje i na ovaj način, s nadom da Duh Božji probudi misijsku svijest i ojača vjeru naših čitatelja. Prilozi u ovim materijalima prožeti su željom svetog pape Ivana Pavla II. da svane zora novoga misijskoga doba i da se stvara svijest da se misije tiču svih kršćana te da nema osobnog rasta u vjeri bez uključenosti misijske svijesti i da sinodalna Crkva pretpostavlja misijski žar i naše bližnje.

Misijski mjesec listopad i Svjetski dan misija prigoda su doživjeti ljepotu zajedništva cijele Crkve, osjetiti duhovnu blizinu svih onih koji su u potrebi, za koje molimo, koji za nas mole i koji očekuju da za njih molimo. Neka nam ovi materijali i milost Božja pomognu da budni budemo te radosno i bez prestanka služimo Gospodinu u najpotrebitijima.

Mons. Luka Tunjić
Nacionalni ravnatelj PMD BiH