Vijesti 2021. godina

BANJA LUKA: ČLANOVI PANEUROPSKE UNIJE AUSTRIJE U POSJETI EUROPSKOM CENTRU „MARIJA ZVIJEZDA“

Trojica uglednih dugogodišnjih članova Paneuropske Unije Austrije, predvođeni članom Kuratorija – Utemeljiteljskog odbora – Europskog centra za mir i međureligijsku i međunacionalnu suradnju „Marija Zvijezda“ u Banjoj Luci, Stephanom Baierom, boravili su od 15. do 17. travnja 2021. kao gosti biskupa Franje Komarice u Banjoj Luci.

Imali su informativne razgovore s biskupom Komaricom i direktorom Caritasa prelatom Aničićem.

Posebno su se zanimali za aktualno stanje s obzirom na –  prošle godine – utemeljeni Europski centar za mir, pomirenje te međuvjersku i međunacionalnu suradnju „Marija Zvijezda“.

Zajedno s biskupom Franjom pohodili su dio izuzetne, civilizacijske i kulturne baštine redovnika trapista iz brojnih europskih zemalja u okviru čuvenog samostana – opatije „Marija Zvijezda“ u Banjoj Luci. Obišli su Crkvenu imovinu, koja je u posjedu Crkve i dio one koja je vlasništvo Crkve ali još uvijek nije u njezinom posjedu.

Pogledali su idejne planove „Kuće susreta“ i prostor – bespravno oduzeta tri hektara njive – pored crkve i samostanskih zgrada – gdje se predviđa izgraditi središte Europskog centra.

Posjetili su i trajnu izložbu o bogatoj i burnoj prošlosti „Marija Zvijezde“, koja je postavljena u prostoru ispod velebne crkve.

Pregledali su i bogatu biblioteku koja se desetljećima nalazi uslijed skučenog prostora – u neprikladom prostoru, kao i uređene prostorije u koje se planira premjestiti i urediti ova izuzetna, kulturna baština Europe u ovom gradu.

Zajedno s biskupom su razmotrili neke konkretne korake koje se treba učiniti u svrhu očuvanja i pravilnog vrednovanja ove – po mnogo čemu – jedinstvene europske baštine u ovom gradu i zemlji.

Biskup Komarica je svoje ugledne goste i prijatelje upoznao o svojim aktivnostima s obzirom na potrebne korake političke, pravne i materijalne, te organizatoreske naravi s obzirom na izgradnju i djelovanje Europskog centra i „Kuće susreta“.

Spomenuo je i veliku angažiranost Vlade Republike Hrvatske oko međunarodnog prezentiranja Europskog centra kao svoga strateškog i prioritetnog projekta u aktualnoj prekograničnoj suradnji Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a što podupiru fondovi Europske Unije.

Nadodano je da su i entitetske vlasti RS zainteresirane za tu suradnju, što uključuje i traženje načina da se Crkvi vrati bespravno oduzeta imovina „Marije Zvijezde“ za izgradnju i omogućivanje djelovanja Europskog centra.

Delegacija Paneuropske Unije je izrazila biskupu Komarici i njegovim suradnicima divljenje i obećala konkretnu pomoć u podupiranju njihovih napora u korist općeg dobra u banjolučkoj regiji.

TABB
Banja Luka, 18. travnja 2021.