IzdvajamoVijesti 2021. godina

BANJA LUKA: SINODALNI PUT NA SABORU SVEĆENIKA BANJOLUČKE BISKUPIJE

U srijedu, 20. listopada 2021 održan je u sjedištu Banjolučke biskupije 21. redoviti godišnji Sabor svećenika te Mjesne Crkve. Na Saboru je sudjelovalo 40-ak svećenika dijecezanskih i redovničkih iz svih dijelova biskupije, dva đakona i trojica diplomiranih teologa.

Saborovanje je započelo slavljem koncelebrirane svete mise u katedrali, koju je predvodio biskup Ordinarij Franjo Komarica. Zajedničko pjevanje su predvodile redovnice Klanjateljice krvi Kristove iz samostana Novi Nazaret, na čelu sa s. Benitom.

Na početku misnog slavlja svi su otpjevali himan Duhu Svetom.

U pozdravnoj riječi biskup Franjo je izrazio radost i zahvalnost Bogu i svima nazočnima, da su se, unatoč još uvijek aktualnoj pandemiji, ove godine ipak uspjeli okupiti na svoje zajedničko duhovno osvježenje.

– U homiliji je biskup, naslanjajući se na odlomak iz Lukinog evanđelja, koji je predviđen za taj dan, podsjetio braću svećenike i redovnice na upozoravajuće Isusove riječi o odgovornosti i onih Isusovih izabranih učenika – svećenika i redovnika – za primljene Božje darove: „Kome je više povjereno, više će se od njega iskati!“ Biskup je obodrio sve da svatko, u svom staležu i na poslu i u okruženju gdje se nalazi treba živjeti vjerodostojno i treba biti spreman na svako dobro djelo koje se od njega kao od Kristovog suradnika s pravom očekuje.

– Nadodao je kako „za nas svećenike, kao i za sve druge, koji u Crkvi obnašaju određene dužnosti u korist zajednice, postoji nalog da uzorno ostvarujemo i živimo trostruku tajnu našeg zvanja, poslanja i posvećenja, kao usrećujuću alternativu naspram razbijenim i zgužvanim slikama ljudskih života naše sadašnjice.“

– Pri kraju homilije je prikazao uzorni lik pravog ljudskog življenja glede i zvanja i poslanja i posvećenja – Mariju, potaknuvši sve da slijede njezin primjer.

– Nakon kraće okrepe, saborovanje je nastavljeno u dvorani Ordinarijata uvodnim izlaganjem biskupa Ordinarija Franje.

– U prvom dijelu je iznio kraću retrospektivu zajedničkog hoda biskupa i prezbiterija Banjolučke biskupije tijekom protekle 32 godine kako on vodi biskupiju. Posebno se osvrnuo na programatske riječi svećenicima i laicima iz svoje nastupne poslanice 15. 7. 1989; zatim na osnivanje Župnih pastoralnih i Župnih ekonomskih vijeća, te na sazivanje Biskupijske sinode koncem 1990. kao i nasilno zaustavljanje svih planiranih duhovno-pastoralnih akcija u biskupiji uslijed ratnih i poratnih zbivanja.

– Posebnu pozornost je biskup – zatim – posvetio „aktualnom izazovu“ tj. sinodalnom putu naše biskupije – u kontekstu pripreme svjetske Sinode biskupa 2023. godine.

– Opširno je iznio glavne naglaske iz pristiglih radnih materijala iz Rima podvukavši neke od osobito važnih sugestija, koji vrijede za svaku Mjesnu Crkvu.

– Razložio je što sve trebaju idućih tjedana i mjeseci učiniti osobno i zajedno sa što većim brojem svojih župljana, koje valja uključiti u zajedničku molitvu i zajedničko promišljanje oko uspješnog rješavanja aktualnih problema u Crkvi i u društvu.

– Naveo je zatim glavne nositelje sinodalnog puta, hodogram i sadržaj.

– U plodnoj diskusiji došlo je do izražaja ono što sinodalni put, odn. papa želi: otvoreno izlaganje i ponizno slušanje.

Dogovoren je daljnji program:

1. studenog radni susret sinodalnog tima,

a 17. studenog okupljanje svih svećenika u pastoralu biskupije.

Predviđene razgovore i savjetovanja po svim župama treba obaviti do polovine mjeseca prosinca.

Izvješća sa svih susreta će biti razmatrana na više nivoa biskupijskih tijela tijekom prva dva mjeseca iduće godine, kako bi se do ožujka imalo gotov izvještaj biskupije za slanje na predviđene crkvene instance.

Pri kraju saborovanja su ukratko nazočne izvijestili o radu tijekom „pandemijske godine“ direktor Caritasa mons. M. Aničić, voditelj katehetskog ureda mr. M. Vidović i promotor misija mons. V. Lukenda.

– Bratski susret je završen zajedničkim objedom s biskupom Franjom u blagovalištu ordinarijata.

TABB
Banja Luka, 21. listopada 2021.