IzdvajamoVijesti 2021. godina

BLAGOSLOV ZAVJETNOG KIPA SVETOG PAPE IVANA PAVLA II. U ŽUPI PODHUM KOD LIVNA

U nedjelju, 28. studenog 2021. djelatnici Radio Marije na čelu s ravnateljem paterom Matom Anićem prenosili su Sveto misno slavlje iz župe Podhum kod Livna, tijekom kojega je biskup banjolučki mons. Franjo Komarica blagoslovio kip sv. Pape Ivana Pavla II.

Prva nedjelja došašća za župu Podhum je započela na poseban način blagoslovom zavjetnog kipa svetog pape Ivana Pavla II. Na pučkoj Svetoj misi u prijepodnevnim satima koju je predvodio biskup Komarica uz koncelebraciju domaćeg župnika fra Jurice Periše i patera Mate Anića upriličen je nesvakidašnji prizor u župi Podhum. U dupke punoj crkvi sv. Ivana Krstitelja župljanke i župljani bogatiji su za terrakotin kip svetog pape Ivana Pavla II. koji će na poseban način resiti ovu župnu zajednicu.

U obraćanju vjernicima fra Jurica je istaknuo kako pored kipa bl. Alojza Stepinca i slike bl. Ivana Merza kip sv. Ivana Pavla II. popunjava ovu župnu zajednicu s velikanima koji su se na poseban način istaknuli kod Hrvatskog katoličkog puka i obilježili suvremenu povijest našega naroda.

Biskup Komarica se u propovijedi dotaknuo načela svetog pape Ivana Pavla II. koji je obilježio njegov pontifikat, a to su obitelj, mladi i živa zajednica. „Papa Ivan Pavao II. duboko se utkao u naš Hrvatski narod koji je posjetio našu Banjolučku biskupiju i naglasio kako moramo ostati i opstati u svojoj zajednici… On je molio za nas dok je bio među nama, ali sigurno sada kada je s ostalim svetima da su njegove molitve još upućenije i blagoslovljenije za čitav naš narod“, istaknuo je biskup Komarica.

Nakon Svete mise upriličena je zakuska za pjevače, ministrante i sve koji pomažu živu zajednicu sv. Ivana Krstitelja u Podhumu.

Video i audio prijenos cijelog Misnog slavlja prenosila je izravno Radio Marija u Bosni i Hercegovini koja se na poseban način zahvaljuje fra Jurici Priši na pozivu da učestvuju u ovome nesvakidašnjem događaju posebno za livanjski kraj. „Nadamo se da će i druge župske zajednice koje broje i veći broj župljana raditi, izgraditi i biti živa zajednica poput župe Podhum koju vode franjevci Bosne Srebrene“, istaknuli su s Radio Marije.

Župa Podhum uspostavljena je 1965. godine, posljednja je župa na jugu zemlje koja pripada provinciji Bosni Srebrenoj. Trenutno broji oko 1500 vjernika, a dok je 1991. godine imala 3500 vjernika, prenosi mrežna stranica Radio Marije BiH.

KTA
Podhum, 29. studenog 2021.