Vijesti 2021. godina

DRUGI DAN ĐAKONSKOG DUHOVNO-STUDIJSKOG PUTOVANJA

Đakoni krajevne Crkve Bosne i Hercegovine zajedno s voditeljem Đakonske pastoralne godine mons. Pavom Jurišićem nastavili su 2. ožujka svoje studijsko duhovno putovanje u obilasku i upoznavanju pojedinih crkvenih središta u Vrhbosanskoj metropoliji. Nakon molitve časoslova u jutarnjim satima i okrjepljenja u kući Caritasa Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije zaputili su se prema važnom središtu hercegovačke Franjevačke provincije na Širokom Brijegu. Ovdje su pohodili najstariji samostan ove provincije, kojega su braća podigla nakon odvajanja od matične provincije Bosne Srebrene i dolaska fratara iz do tada svoga matičnog samostana u Kreševu na područje Hercegovine. Došli su kako je zapisano u knjigama na golu ledini i okupili se pod starim hrastom koji i danas stoji u dvorištu pred crkvom kao najstariji svjedok vremena njihova dolaska, vremena kada osim toga hrasta ništa nije bilo, a danas se tu uzdiše prekrasna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo i samostan koji su od svoga podizanja mnogo toga pretrpjeli. Na vratima crkve dočekao ih je gvardijan samostana fra Ivan Marić i vicepostulator kauze širokobrijeških fratara mučenika. Po dolasku u crkvu đakoni su s voditeljem izmolili križni put u crkvi, a nakon molitve ukratko im je predstavio povijest samostana i crkve vicepostulator kauze širokobrijeških fratara mučenika fra Miljenko Stojić. Nakon povijesnog dijela pošli su u razgledanje bunkera, mjesta stradanja i ubojstva širokobrijeških fratara koje su partizani pobili početkom 1945. kada su upali na Široki brijeg, a ta ubojstva su bila iz mržnje prema vjeri. Zajednički su se pomolili na mjestu stradanja, te su nakon toga pošli u samostan gdje su se uz osvježenje i kavu zadržali u razgovoru s vicepostulatorom fra Miljenkom. Na dar su dobili knjige i biltene Vicepostulature, a nakon toga zaputili se u Livno.

U Livnu u franjevačkom samostanu na Gorici gvardijan samostana sv. Petra i Pavla fra Pere Kuliš s braćom priredili su objed za mladu subraću koja im je došla u posjet. Za vrijeme objeda navratio je i samostanski vikar fra Franjo Vrgoč, fra Kazimir Dolić i vicepostulator kauze fra Lovre Milanovića fra Marijan Karaula. Ovaj samostan je ujedno i kuća novicijata Franjevačke provincije Bosne Srebrene, gdje ove godine po prvi put nema novaka. Jedan novak Provincije ove godine ima formaciju skupa s hercegovačkom subraćom na Humcu u Hercegovini. Nakon ručka đakoni su krenuli u razgledanje samostanske crkve i galerije velikoga našeg umjetnika Gabrijela Jurkića pod stručnim vodstvom domaćeg sina Josipa Gele. Kako je vrijeme bilo kratko, a u planu je misa s biskupom Franjom Komaricom u Banjoj Luci, nisu uspjeli pogledati arheološki muzej preko puta samostana, što je ostavljeno za neki drugi put, bitno je da smo saznali što tu sve od naše baštine ima.

Nakon ovog ugodnog druženja đakoni su pošli autobusom prema Banjoj Luci. Ovdje ih je u dvorištu katedrale dočekao biskup banjolučki mons. Franjo Komarica i pomoćni biskup mons. Marko Semren. Po dolasku su se zaputili u katedralu gdje su slavili Misu s biskupom Komaricom koji im je uputi dirljive riječi za vrijeme homilije, kao i za večernjim druženjem u blagovaonici zgrade Biskupskog ordinarijata. Biskup Komarica je u propovjedi rekao kako je sam Gospodin Isus rekao da bez njega ne možemo učiniti ništa, a s njim možemo sve. On i „danas prolazi Banjom Lukom, Livnom, Sarajevom, Mostarom, Širokim i daje nam svoje svjetlo. Vi ćete draga moja mlada braćo i prijatelji biti lučonoše te svijetlosti cijelom Bosnom i Hercegovinom i cijelom Europom. Zato molite kako najbolje znate, molite Duha Svetoga da budete uvijek osjetljivi na njegove poticaje. Molite za njegovu snagu do mognete to uraditi onako kako treba. Nemojte Boga radi prezirati ljude, a nemojte ni radi ljude zaboravljati Boga. Idite stopama Isusovim. Ne bojte se! Isus vam krči put kojim ćete ići.“

Okupljenima se za večerom obratio poticajnim riječima i pomoćni biskup Semren, a mons. Ivan Božinović progovorio je o projektu katoličkih škola na području Banjalučke biskupije.

Đakoni će danas obići trapistički samostan Mariju Zvijezdu, te franjevački samostan na Petričevcu gdje će ih za ručak ugostiti braća ovoga samostana. Nakon toga polaze iz Banje Luke prema Sarajevu, a uz put će svratiti u svetište sv. Ive u Podmilačju i u sjemenište u Travniku gdje se nalaze zemni ostatci časnog sluge Božjega Petra Barbarića.

KTA
Banja Luka, 3. ožujka 2021.