Vijesti 2021. godina

ODRŽAN DRUGI ORGULJAŠKI KONCERT „SUSRET BOŽIĆU“ U ŽUPNOJ CRKVI SVETOG JOSIPA U NOVOJ TOPOLI

Pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Poljske u Sarajevu, u organizaciji Udruženja Poljaka i prijatelja „MAK“ iz Gradiške, Župe Sv. Josipa Sestara, Sestara Klanjateljica Krvi Kristove iz Samostana Svete obitelji u Novoj Topoli, u subotu 11.12. 2021. godine u svečanom ambijentu župne crkve Sv. Josipa održan je drugi po redu Orguljaški koncert „Susret Božiću“.

Svečani koncert s početkom u 17.00 sati, prigodnim obraćanjem prisutnim gostima, otvorila je predsjednica Udruženja Poljaka i prijatelja „MAK“, gđa. Marija Buganik Pranjić. Pored srdačne dobrodošlice uvaženim gostima i prisutnoj publici, gđa. Buganik Pranjić izrazila je zadovoljstvo što ovaj koncert već drugu godinu zaredom daje poseban ugođaj u trećem tjednu došašća i ispunjava radošću svečane dane u iščekivanju najradosnijeg kršćanskog praznika Božića, te je izrazila želju da ovaj koncert bude tradicija i u narednim godinama.

Ovogodišnjem koncertu nazočili su i posebni gosti, Bohdan Korzeniowski, III sekretar Ambasade Republike Poljske u Sarajevu, mons. dr. Franjo Komarica biskup banjalučki i gospodin Andreas Raab njemački predstavnik CDUa.

Zvonku radost muzike najpoznatijih skladatelja koji su skladali djela za orgulje publici je dočarao maestro solista Edmund Andler-Borić, orguljaš iz Zagreba. Maestro Andler-Borić svoju muzičku naobrazbu stekao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, diplomirao je klavir u klasi prof. Ide Gamulin i orgulje u klasi prof. Ljerke Očić, a magisterij orgulja u klasi Marija Penzara.

Orguljašku interpretaciju usavršavao je u majstorskim klasama Jaroslava Tume, Pietera van Dijka i Daniela Rotha. Održao je više stotina solističkih koncerata diljem svijeta. Dobitnik je više nagrada na eminentnim muzičkim festivalima, od kojih se posebno izdvaja Nagrda „Franjo Dugan“ za poseban doprinos očuvanju i promociji orguljske baštine.

Program koncerta je obuhvatio  djela:

Georg Friedrich Handel (1685-1759):

• Koncert za orgulje u F-duru HWV 292
  • Allegro-Andante-Adagio-Allegro

Domenico Cimarosa (1749-1801):

• Sonata u G-duru za orgulje

Anonimus/Hrvatska 18. stoljeće:

• Tri jednostavačne sonate iz arhiva franjevačkog samostana u Klanjcu

Frederic Chopin (1810-1849):

• Preludij br. 4 u E-molu
  • Preludij br. 7 u A-duru
  • Preludij br. 20 u C-molu

Fortunat Pintarić (1789-1867):

• Pastorela u F-duru

Joseph Haydn (1732-1809):

• 1. stavak Moderato iz Koncerta u C-duru za orgulje

Nakon svršetka svečanog koncerta, sve prisutne je pozdravio mons. dr. Franjo Komarica, biskup banjalučki koji je pohvalio organizaciju koncerta te je izrazio zadovoljstvo interpretacijom maestra Andler-Božića što su pozdravili i svi prisutni višeminutnim aplauzom. Posebno je naglasio da je veliko bogatstvo i radost njegovanje kulture različitih nacionalnih manjina koji daju posebnu raznolikost ovom prostoru te će se uvijek i rado odazvati pozivu na ovakve događaje. Prisutna publika svoju zahvalnost i poštovanje maestru izrazila je zajedničkim izvođenjem pjesme „Radujte se narodi“.

Maestro Andler-Božić nije skrivao zadovoljstvo što je prostor crkve Sv. Josipa u ovo predbožićno vrijeme oplemenio muzikom, te je organizatorima i prisutnima obećao ponovni dolazak i nastavak ove uspješne suradnje.

U odjavnom obraćanju, gđa. Buganik Pranjić zahvalila se pokrovitelju koncerta, Ambasadi Republike Poljske, te Župi sv. Josipa Nova Topola, redovnicama samostana Sv. Obitelji i članovima Udruženja, na sudjelovanju u organiziranju koncerta, bez čije potpore ne bi bilo moguće organizirati ovaj koncert. Također veliku zahvalnost je izrazila i gospođi Margret  Engelking, gospodinu Josefu Eichholzu biskupu mons.dr. Franji Komarici koji su prethodnih godina mnogo uradili na restauraciji crkve svetog Josipa u Novoj Topoli koja je jedan predragocjeni dragulj u srcu Lijevča polja.

Svim zainteresiranim članovima i župljanima koji nisu bili u mogućnosti nazočiti koncertu, omogućen je bio prijenos putem zvanične stranice Udruženja Poljaka i prijatelja MAK Gradiška, a naknadno će biti emitirani i segmenti s koncerta u programu Radio-televizije Republike Srpske u emisiji o nacionalnim manjinama “Mala Evropa”.