Vijesti 2021. godina

ODRŽAN ORGULJAŠKI FESTIVAL BANJA LUKA 2021.

Od 7. do 9. svibnja održan je prvi Orguljaški festival u Banjoj Luci.

Orguljaški festival Banja Luka 2021, u organizaciji Hrvatskoga kulturnog društva Napredak – podružnica Banja Luka, otvoren je, uz sve propisane mjere i preporuke nadležnoga Kriznog stožera, u petak 7. svibnja 2021. u župnoj crkvi Pohoda BDM u Banjoj Luci.

Naime, u svjetlu 30. obljetnice obnove Hrvatskoga kulturnog društva Napredak, a hodeći istodobno u susret 120. obljetnici osnutka ovoga hrvatskog društva, osobita je želja organizatora bila ne samo nastaviti, nego i dodatno unaprijediti Napretkovu misiju kulture, dijaloga, mira, ali i misiju razvoja znanja i obrazovanja. Stoga se banjolučka podružnica Napretka odlučila pokrenuti festival ovog tipa, do sada neviđen u Banjoj Luci, i to u nimalo laganim okolnostima vezanim uz aktualnu pandemiju.

Imajući u vidu da je Banja Luka grad koji se može ponositi čitavim nizom impozantnih katoličkih crkava koje su neizbrisiv dio identiteta grada na Vrbasu, od kojih je većina obogaćena vrijednim orguljama, cilj ovoga festivala bio je predstaviti Banju Luku kao grad vrijedne orguljaške baštine i vratiti je tamo gdje ona po svojoj kulturi, civilizaciji i već stoljećima pripada, tj. zajednici naroda srednjoeuropske kulturne baštine.

Na festivalskom su programu prve večeri bila djela velikana klasične glazbe: Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Handela, Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena, a u izvedbi Edmunda Andlera Borića (orgulje), Lidije Bojinović (violina) i Lucije Borković (sopran).

Među brojnim uzvanicima, na otvaranju Orguljaškoga festivala bili su i biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, veleposlanica Savezne Republike Njemačke u BiH Margret Uebber, šefica Regionalnog ureda OHR-a u Banjoj Luci Marianne Berecz, generalni konzul Republike Hrvatske u Banjoj Luci Zoran Piličić i dr. Nazočnima se, između ostalih, obratio i biskup Komarica koji je izrazio zahvalnost njemačkoj veleposlanici na potpori i dolasku, kao i organizatoru festivala – Napretkovoj podružnici u Banjoj Luci, kazavši da je potrebno više događaja ovoga tipa i u Banjoj Luci i cijeloj BiH, a da je to uistinu tako, pokazalo se i velikom zainteresiranošću Banjolučana za dolazak na koncert.

Orguljaški festival Banja Luka 2021. održan je od 7. do 9. svibnja pod pokroviteljstvom Središnje uprave Hrvatskoga kulturnog društva Napredak, Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u BiH, Središnjeg državnog ureda Vlade RH za Hrvate izvan Republike Hrvatske, te USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, kojima je predsjednica banjolučke podružnice Napretka Ružica Grozdić Ševarika ovom prigodom iskreno zahvalila.

hkdnapredak.com
Banja Luka, 11. svibnja 2021.